Despra

Despra je liek, ktorý sa používa na liečbu depresie. Patrí do skupiny antidepresíva a jeho účinnou zložkou je escitalopram.
Princíp lieku Despra
Escitalopram patrí do skupiny antidepresív, ktoré sa nazývajú selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI).
Tieto lieky pôsobia na sérotonínový systém v mozgu zvyšovaním hladiny sérotonínu.
Poruchy sérotonínového systému sa považujú za dôležitý faktor v rozvoji depresie a príbuzných ochorení. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a na zlepšenie nálady.
Využitie
Despra sa používa pri poruche nálad, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.
Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, agorafóbia, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.
Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco a nenarušujú intelekt liečeného.
Podávanie
Je nutné presne dodržať dávkovanie určené lekárom, čo je obvykle psychiater a bez jeho vedomia sa liek nesmie užívať.
Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť. Liek Despra sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.
Môže trvať niekoľko týždňov, kým sa pacient začne cítiť lepšie. Pokračovanie v liečbe je dôležité aj napriek dobrému stavu, nesmie sa hneď vysadiť.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Despra môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Antidepresíva môžu mať celý rad nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačka, zápcha, vracanie), bolesti hlavy, bolesť svalov a kĺbov, znížená alebo zvýšená chuť do jedla, sucho v ústach, úzkosť, horúčka, sinusitída, nespavosť, závraty, zvýšené potenie a sexuálne poruchy.
Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania a preto sa neodporúča náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vrodenú odchýlku srdcového rytmu (pozorovaná na EKG vyšetrení, ktorým sa zisťuje, ako pracuje vaše srdce).
Okrem toho liek nesmú užívať pacienti, ktorí užívajú lieky zo skupiny nazývanej inhibítory MAO vrátane selegilínu (používaný na liečbu Parkinsonovej choroby), moklobemidu (používaný na liečbu depresie) a linezolidu (antibiotikum).
Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva (najmä počas 3. trimestra) alebo dojčenia.
Počas liečby antidepresívami je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholu. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.
Použité zdroje: základné zdroje textu