Cerebrolysin

CerebrolysinCerebrolysin je liek, ktorý sa používa na terapiu niektorých ochorení mozgu. Patrí do skupiny amínokyseliny a jeho účinnou látkou je cerebrolysin.

Princíp lieku Cerebrolysin

Cerebrolysin je zlúčenina, ktorá má pozitívny vplyv na metabolizmus mozgu a na funkciu nervových buniek a nervov. Je udávané jej pôsobenie na zlepšenie schopnosti učiť sa a na posilnenie pamäte.

Využitie

Tento liek sa využíva na terapiu rôznych ochorení mozgu vrátane niektorých foriem Alzheimerovej demencie, u ďalších neurodegeneratívnych ochoreniach, pri stavoch po niektorých typoch krvácanie do mozgu (aj stavy po mozgovej mŕtvici), po neurochirurgických operáciách, ale aj pri stavoch po úrazoch hlavy a mozgu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia či veku pacienta.

Cerebrolysin sa vyrába v podobe roztoku. Jeden mililiter roztoku obsahuje 215,2 miligramov účinnej látky.

Dávka do 5 ml sa podáva vnútrosvalovo, do 10 ml vnútrožilovo, vyššie dávky 10 až 50 ml sa riedia infúznym roztokom (50 až 100 ml) a podáva sa pomaly vo forme infúzie.

Bežná denná dávka pre dospelého človeka je 5 až 50 mililitrov roztoku. Odporúčaná dávka pre deti je zvyčajne 1 až 2 ml roztoku denne. Liek by mal byť pred zhodnotením efektu podávaný niekoľko týždňov.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Cerebrolysin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Všeobecne je tento liek veľmi dobre tolerovaný. Zriedkavo sa môže vyskytnúť agresivita, zmätenosť alebo nespavosť.

V ojedinelých prípadoch sa môže po užití lieku vyskytnúť zvýšený alebo znížený krvný tlak, únava, tras, depresia, apatia a príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, prechladnutiu, kašľu alebo infekčnému ochoreniu horných ciest dýchacích.

Zriedkavo sa môže objaviť aj závrat, bolesti hlavy, motanie hlavypocit horúčavy, búšenie srdca a tráviace poruchy ako strata chuti, hnačka, nevoľnosť alebo vracanie.

Keďže sa tento prípravok aplikuje často u starších pacientov, je väčšina týchto príznakoch typická pre túto vekovú kategóriu, ktoré sa vyskytujú i bez liečby.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú epilepsiu, ťažkú poruchu funkcie obličiek. Okrem toho liek nesmú užívať tehotné a ani dojčiace ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button