Vyliec.sk > Liek > Brevitax

Brevitax

BrevitaxBrevitax je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).


Princíp lieku Brevitax

Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov. Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek. Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Použitie

Brevitax sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina pľúc a Kaposiho sarkóm. Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Brevitax sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Tento liek obsahuje určité množstvo alkoholu, preto môže byť pacientova schopnosť riadiť alebo obsluhovať stroje narušená. Okrem toho môžu pacientovu schopnosť viesť a obsluhovať stroje narušiť aj niektoré nežiaduce účinky, ako sú závraty, nevoľnosť a únava. Samozrejme pacient nesmie riadiť, ak má závrat alebo sa mu točí hlava.

Pacienti muži aj ženy vo fertilnom veku alebo ich partneri by mali používať antikoncepciu ešte minimálne 6 mesiacov po ukončení liečby paklitaxelom. Muži by sa mali informovať o možnosti zamrazenie spermií pred začatím liečby paklitaxelom z dôvodov možnosti vzniku neplodnosti.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Brevitax môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatia), bolesti svalov a alergické reakcie.

Menej časté nežiaduce účinky sú napr. vypadávanie vlasov, začervenanie kože, vyrážky, svrbenieinfekcia horných dýchacích ciest, infekcia močových ciest, skrátený dych, bolesti hrdla alebo vredy v ústach, bolestivé alebo začervenané ústa, hnačka, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť (nauzea, zvracanie), bolesti kĺbov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.