Vyliec.sk / Liek / Brevitax

Brevitax

BrevitaxBrevitax je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina paklitaxel (paclitaxel).


Princíp lieku Brevitax

Paklitaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov. Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek. Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Použitie

Brevitax sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina pľúc a Kaposiho sarkóm. Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Brevitax sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Tento liek obsahuje určité množstvo alkoholu, preto môže byť pacientova schopnosť riadiť alebo obsluhovať stroje narušená. Okrem toho môžu pacientovu schopnosť viesť a obsluhovať stroje narušiť aj niektoré nežiaduce účinky, ako sú závraty, nevoľnosť a únava. Samozrejme pacient nesmie riadiť, ak má závrat alebo sa mu točí hlava.

Pacienti muži aj ženy vo fertilnom veku alebo ich partneri by mali používať antikoncepciu ešte minimálne 6 mesiacov po ukončení liečby paklitaxelom. Muži by sa mali informovať o možnosti zamrazenie spermií pred začatím liečby paklitaxelom z dôvodov možnosti vzniku neplodnosti.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Brevitax môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek. Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatia), bolesti svalov a alergické reakcie.

Menej časté nežiaduce účinky sú napr. vypadávanie vlasov, začervenanie kože, vyrážky, svrbenieinfekcia horných dýchacích ciest, infekcia močových ciest, skrátený dych, bolesti hrdla alebo vredy v ústach, bolestivé alebo začervenané ústa, hnačka, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť (nauzea, zvracanie), bolesti kĺbov.

Brevitax
5 (99.59%) 49 hlasov

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.