Alozur

AlozurAlozur je liek, ktorý sa využíva pri liečbe vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou látkou je amlodipín.

Princíp lieku Alozur


Amlodipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.

Využitie

Alozur je účinný v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE inhibítory a niektorými diuretikami.

Okrem toho pôsobením na svalovinu vencovitých tepien zlepšuje prekrvenie srdca a tým môže pomôcť pacientom s anginou pectoris.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktu. Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Alozur sa vyrába v podobe tabliet a odporúčaná počiatočná dávka pre dospelých pacientov je 5 mg 1x denne, tú je potom možné zvyšovať až na maximálnu dávku 10 mg denne, ktorá by sa nemala prekračovať.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase pred jedlom alebo po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria opuchy, najmä dolných končatín.

Okrem toho môže vyvolať u pacienta tráviace problémy (bolesť brucha, nevoľnosť, hnačkazápcha), bolesti hlavyúnavu, svalové kŕčebúšenie srdcazávratya niekedy aj dvojité videnie.

Pri predávkovaní alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s motaním hlavy a možným kolapsom.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú výrazne nízky krvný tlak, majú srdcové zlyhanie po srdcovom infarkte, majú zúženú aortálnu chlopňu alebo majú tzv. kardiogénny šok (stav, kedy srdce nie je schopné do tela pumpovať dostatočné množstvo krvi).

Bolo zistené, že amlodipín sa vylučuje do materského mlieka, a preto liek nie je vhodný pre dojčiace ženy.

Okrem toho Alozur nie je určený pacientom mladším ako 18 rokov. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button