Zápal kostí (osteomyelitída)
Zápal kostného tkaniva sa odborne označuje ako osteomyelitída. Postihnuté môže byť samotné tkanivo kosti aj kostná dreň. Čo všetko môže spôsobiť zápal kostí, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebne informácie sa dozviete v nasledujúcom článku.
Zápal kostí a jeho príčiny
Klasická osteomyelitída je infekčné proces, ktorý vzniká pri napadnutí kosti nejakým mikroorganizmom, typicky baktériami.
Pomerne často sa jedná o baktérie zo skupiny stafylokokov – medzi lekármi je obávaná najmä MRSA, menej často ide o streptokoky.
Baktérie sa do kosti môžu dostať z okolia u otvorených zlomenín, alebo krvou u septických stavov.
Zvýšené riziko infekcie kostí je pochopiteľne u pacientov po rôznych chirurgických a ortopedických zákrokoch, napríklad po totálnych endoprotézách pod.
Akútne zápaly vznikajú skôr u deti, chronické zápaly nachádzame častejšie u dospelých jedincov, rizikovým faktorom sú aj rôzne poruchy imunity.
Prejavy
U detí bývajú postihnuté skôr dlhé kosti, u dospelých nachádzame infekcie stavcov s medzistavcovými platničkami (spondylodiscitidy) a infekcie panvových kostí.
Pri akútnom zápale kostí je prítomná vysoká horúčka, zimnica a bolesť postihnutej kosti.
Okolie zápalu býva presiaknuté, opuchnuté a bolestivé na pohmat. Do miesta zápalov prúdia biele krvinky,ktoré ničia baktérie a pritom dochádza aj k rozpadu kosti, ktorej odumreté časti sa môžu odlamovať.
V mieste môžu vznikať hnisavé ložiská (abscesy), ktoré sa môžu fistulami (zápalom vytvorené tunely) prevaliť na povrch tela.
Zápal pomerne často prechádza do chronickej fázy, pri ktorom sa objavuje telesná teplota do 38 ° C a dochádza k trvajúcemu odtoku hnisavého sekrétu fistulami, bez toho aby došlo k vyhojeniu procesu.
Diagnostika
Dôležitá je prítomnosť príznakov a rizikových faktorov kostného zápalu. V krvných náberoch nájdeme zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené CRP.
Nevyhnutné pre diagnózu je vykonanie röntgenu, ktorý postihnutie kostného tkaniva zobrazí kvalitne.
Na spresnenie rozsahu poškodenia a zhodnotenie postihnutia mäkkých tkanív vrátane abscesov môže byť vykonané CT vyšetrenie, v prípade postihnutia chrbtice sa vykonáva magnetická rezonancia.
Výhodou je odobratie hemokultúry, vyvolávajúce baktérie sú totiž pri zápale kostí často prítomné v krvi. Hemokultúra nám pomôže odhaliť ich typ aj citlivosť na antibiotiká.
Zápal kostí a jeho liečba
Liečba nemusí byť nijako jednoduchá. Podávajú sa intravenózne antibiotiká vo vysokých dávkach, ich účinok v kosti nebýva však tak silný ako v iných tkanivách.
Niekedy môže byť nutné vykonať chirurgický zákrok a ložisko infekcie vyčistiť a zaistiť odtok hnisu.
Pokiaľ by bola infekcia nezvládnuteľná a ďalej sa šírila, môže celý stav vyústiť aj v amputáciu postihnutej končatiny.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-kosti
Použité zdroje: základné zdroje textu