MRSA

MRSAMRSA je slovo, po ktorého vyslovení lekári viditeľne znervóznia. Jedná sa o skratku Methicilin-Rezistentný Staphyloccocus Aureus a úzko súvisí s problematikou bakteriálnej rezistencie proti antibiotikám. Staphyloccocus aureus čiže zlatý stafylokok je baktéria patriaca do skupiny stafylokokov, ktorá je veľmi nepríjemná. Je to guľovitá baktéria zodpovedná za viacero infekčných ochorení, obzvlášť tých hnisavých.

Táto baktéria s obľubou vytvára zapuzdrené dutiny vyplnené hnisom nazývané abscesy. Nepríjemnosť zlatého stafylokoka je aj v jeho vrodenej odolnosti proti bežnému penicilínu.

Kým stafylokokom zdanlivo podobné streptokoky (zodpovedné napríklad za angínu) likvidujeme penicilínom pomerne spoľahlivo, u stafylokokov nemáme šancu – penicilín na ne prakticky nepôsobí a musia sa použiť iné antibiotiká.

Klasicky účinné proti stafylokokom boli antibiotické zlúčeniny oxacilín a meticilín.

Odolné kmene


Bohužiaľ sa celkovo rastúca rezistencia proti antibiotikám nevyhla ani zlatým stafylokokom a začali sa objavovať kmene odolné proti oxacilínu (meticilínu).

A práve takto odolné kmene sa označujú ako MRSA. Zistenie prítomnosti MRSA v nemocnici je nepríjemné, pretože liečiť takto odolné stafylokoky nie je už vôbec žiadna sranda a pacientom to môže riadne skomplikovať aj inak banálne ochorenia.

Problémom je teda jej odolnosť proti veľkému množstvu bežne používaných antibiotík, najmä proti klasickému protistafylokokovému antibiotiku oxacilínu (meticilínu).

Našťastie bežná MRSA stále reaguje na tzv. antibiotiká poslednej línie, najmä na antibiotikum vankomycín a teikoplanín.

V poslednej dobe sa však objavuje aj MRSA, ktorá je rezistentná aj na takéto antibiotika a takáto „superMRSA“ sa nazýva VRSA.

Výskyt VRSA je zatiaľ ojedinelý, ale isto sa bude časom zvyšovať. A ak nazveme MRSA veľkým problémom, tak vedzme, že VRSA je ešte oveľa horšie.

Prevencia a liečba

Okrem nevyhnutnej racionalizácie antibiotickej terapie (podávanie antibiotík len v nutných prípadoch, aby sa odolnosť baktérií zbytočne nezvyšovala) je v nemocnici nutné zachovávať pravidlá hygieny a dezinfekcie, aby sa zabránilo šíreniu odolnej baktérie medzi pacientmi.

Pri vyšetrovaní pacientov je vhodné si po vyšetrení každého z nich dezinfikovať ruky a pod. Pri výskyte MRSA na oddelení je väčšinou snaha takto postihnutých pacientov izolovať od ostatných na špeciálnej izbe, aby sa možnosť ďalšieho šírenia obmedzila.

Pri mikrobiologickom vyšetrení MRSA je nutné zistiť, na aké antibiotiká je ešte citlivá a tieto antibiotiká nasadiť v dostatočných dávkach.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mrsa

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button