Vyliec.sk > Choroby > Spondylodiscitída

Spondylodiscitída

SpondylodiscitídaSpondylodiscitída je odborné označenie pre infekciu stavcov (spondylitída) a medzistavcových platničiek (discitida). Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré nie je ľahko liečiteľné a zvyčajne vyžaduje dlhú hospitalizáciu.

Aké sú príčiny tohoto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Spondylodiscitída a jej príčiny


Najčastejšími vyvolávateľmi sú stafylokoky, streptokoky a ďalšie baktérie. Infekcia sa k chrbtici väčšinou dostane z iného miesta v tele krvným riečiskom. Môže byť dôsledkom septických stavov a výraznejšie riziko vzniku spondylodiscitídy je u chorých s oslabenou imunitou vrátane ľudí užívajúcich rôzne imunosupresíva.

Prejavy spondylodiscitídy môže mať aj kostná forma tuberkulózy. Okrem toho môže spondylodiscitída vzniknúť ako komplikácia operácie chrbtice, pri ktorej došlo k infekcii rany. Operácie sú prísne sterilné, ale infekčné komplikácie sa nedajú nikdy úplne vylúčiť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Najčastejším miestom vzniku zápalu je bedrová a hrudná chrbtica. Spondylodiscitída sa prejaví prudkou a silnou bolesťou chrbta v mieste zápalu, okrem toho býva prítomná celková nevôľa, slabosť, únava a vysoká horúčka. Ak dôjde k podráždeniu miechy a miechových nervov vychádzajúcich z chrbtice, môžu sa vyskytovať najrôznejšie neurologické príznaky (bolesti vystreľujúce z chrbta do trupu alebo do končatín, poruchy citlivosti, poruchy hybnosti, a pod.).

Nepríjemnou komplikáciou je vznik miestnych abscesov (ohraničené ložiská hnisu).

Spondylodiscitída a jej diagnostika

Diagnóza je pomerne zložitá, na spondylodiscitídu musíme myslieť vždy pri silných bolestiach chrbta a výrazne zvýšených parametroch zápalu v krvi (vysoké CRP, zvýšené biele krvinky).

Zápalové zmeny stavcov a platničiek sa môžu preukázať niektorou zo zobrazovacích metód ako scintigrafia kostí alebo ideálne magnetická rezonancia.

Liečba

Základom liečby je pokoj na lôžku, lieky proti bolesti a injekčné antibiotiká. Vzhľadom k horšiemu prieniku antibiotík do tkanív chrbtice je liečba zložitá, trvá týždne až mesiace a používajú sa v nej kombinácie antibiotík. Ak sa stav nelepší, môže byť niekedy nutné chirurgické riešenie, čo však zahŕňa veľmi komplikovaný a rizikový zákrok na chrbtici.

Dodajme, že prognóza je neistá a na spondylodiscitídu môžu pacienti aj napriek maximálnej terapií zomrieť.

Spondylodiscitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  2 komentáre

  1. ĎAKUJEM ZA MOžNOSť OBJASNIť SI PRíčINY A MOžNOSTI LIEčENIA OCHORENIA sPONDYLODISCITíDA,
   HľADáM MOžNOSTI ĎALšEJ LIEčBY PO UKONčENí NEMOCNIčNEJ, LEčEBNEJ STAROSTLIVOSTI

  2. Dobrý Večer.Môj 74 ročný otec má spondylodiscitidu.Liečbu na infekčnom oddelení už ukončil a je objednaný na operáciu o šest týždnov..Som vo veľmi nerozhodnej situácii,pretože si neviem predstaviť,že to krehké telo uspia a pooperujú chrbticu.Bojím sa,že príde domov ako ležiak..Prosím poradte mi,mám ho dať operovať alebo nie?!Nakoľko ja podpisujem za neho všetko lebo je na 70% aj nevidiaci..
   Ďakujem za odpoved.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.