Úvod / Choroby / Q horúčka

Q horúčka

Q horúčkaQ horúčka je infekčné bakteriálne ochorenie napádajúce zvieratá aj ľudí, môže sa vyskytnúť prakticky všade vo svete a môže prebiehať veľmi závažne.

Aké sú príčiny tohto ochorenia ? Ako sa prejavuje Q horúčka a dá sa vôbec liečiť ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Q horúčky:


Príčinou je infekcia baktériou, ktorú poznáme pod názvom Coxiella burnetii [koksiela burnecý]. Táto baktéria je veľmi agresívna a  stačí pomerne malé množstvo mikroorganizmov k vzniku infekcie.

K nákaze môže dôjsť pri inhalácii baktérií prítomných vo vzduchu, požitím kontaminovaných živočíšnych produktov (najčastejšie mlieko infikovaných zvierat) a blízkym kontaktom s nakazenými zvieratami. Celkovo vyššie riziko je u ľudí pracujúcich so zvieratami (živočíšna výroba v poľnohospodárstve, veterinári, a pod.).

Prejavy:

U niektorých ľudí je Q horúčka prakticky bezpríznaková, u ostatných sa objavia klasické príznaky infekcie ako je vysoká teplota, únava, svalová slabosť, bolesti hlavy, bolesti svalov a bolesti kĺbov. Pomerne často prebieha infekcia pod obrazom infekcie dýchacích ciest so suchým kašľom, u oslabenejších jedincov sa môže rozvinúť závažný zápal pľúc.

V niektorých prípadoch sa môže rozvinúť aj endokarditída, myokarditída alebo infekčný zápal pečene so zväčšením pečene a zvýšením pečeňových testov.

Diagnostika:

Je samozrejme ťažké na túto infekciu myslieť, pretože je menej častá. Pri podozrení je preukázanie sérologické tj. Vyšetrenie vzorky krvi a nález protilátok zameraných proti vyvolavajúcej baktérii. Postihnutie pečene môže byť vyšetrené pomocou pečeňovej biopsie a endokarditída môže byť nájdená pomocou echokardiografia.

Liečba:

Základom terapie sú antibiotiká, Coxiella burnetii je značne citlivá voči antibiotikám zo skupiny tetracyklínov a fluorochinolónov. Ďalšia podporná terapia záleží na tom, ako je infekcia ťažká a ktoré orgány sú postihnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *