Q horúčka

Q horúčkaQ horúčka je infekčné bakteriálne ochorenie napádajúce zvieratá aj ľudí, môže sa vyskytnúť prakticky všade vo svete a môže prebiehať veľmi závažne.

Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje Q horúčka a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Q horúčky


Príčinou je infekcia baktériou, ktorú poznáme pod názvom Coxiella burnetii [koksiela burnecý]. Táto baktéria je veľmi agresívna a  stačí pomerne malé množstvo mikroorganizmov k vzniku infekcie.

K nákaze môže dôjsť pri inhalácii baktérií prítomných vo vzduchu, požitím kontaminovaných živočíšnych produktov (najčastejšie mlieko infikovaných zvierat) a blízkym kontaktom s nakazenými zvieratami.

Celkovo vyššie riziko je u ľudí pracujúcich so zvieratami (živočíšna výroba v poľnohospodárstve, veterinári, a pod.).

Prejavy

U niektorých ľudí je Q horúčka prakticky bezpríznaková, u ostatných sa objavia klasické príznaky infekcie ako je vysoká teplota, únava, svalová slabosť, bolesti hlavy, bolesti svalov a bolesti kĺbov.

Pomerne často prebieha infekcia pod obrazom infekcie dýchacích ciest so suchým kašľom, u oslabenejších jedincov sa môže rozvinúť závažný zápal pľúc.

V niektorých prípadoch sa môže rozvinúť aj endokarditída, myokarditída alebo infekčný zápal pečene so zväčšením pečene a zvýšením pečeňových testov.

Diagnostika

Je samozrejme ťažké na túto infekciu myslieť, pretože je menej častá. Pri podozrení je preukázanie sérologické tj.

Vyšetrenie vzorky krvi a nález protilátok zameraných proti vyvolavajúcej baktérii.

Postihnutie pečene môže byť vyšetrené pomocou pečeňovej biopsie a endokarditída môže byť nájdená pomocou echokardiografia.

Liečba

Základom terapie sú antibiotiká, Coxiella burnetii je značne citlivá voči antibiotikám zo skupiny tetracyklínov a fluorochinolónov.

Ďalšia podporná terapia záleží na tom, ako je infekcia ťažká a ktoré orgány sú postihnuté.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/q-horecka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button