Úvod / Choroby / Psitakóza

Psitakóza

PsitakózaPsitakóza je infekčné ochorenie, ktoré sa tiež označuje ako "choroba papagájov". Spôsobuje pomerne nepríjemné príznaky a u malého percenta postihnutých môže končiť aj smrťou.

Aké príčiny spôsobujú toto zaujímavé ochorenie?  Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Psitakóza je spôsobená vnútrobunkovým parazitom známym ako Chlamydia psittaci. Tento mikroorganizmu patrí do skupiny chlamýdií a radí sa medzi baktérie. Chlamydia psittaci žije v úzkom kontakte s množstvom vtákov, a preto sú výrazne viac ohrození ich chovatelia a ornitológovia. Medzi možné prenášače choroby patria papagáje, vrabce, holuby, kačice a mnohé ďalšie.

Prejavy:

Ochorenie sa začne prejavovať za cca 2 týždne po nákaze. Choroba prebieha ako zápal pľúc s vysokými horúčkami, suchým kašľom, silnými bolesťami hlavy, bolesťami svalov a kĺbov a únavou.

U množstva postihnutých dochádza k zväčšeniu sleziny. Obávanou, ale našťastie relatívne vzácnou komplikáciou je napadnutie srdcových dutín a chlopní so vznikom infekčnej endokarditídy, zápal srdcovej svaloviny (myokarditída) a zápal mozgu.

Diagnostika:

U chorých nájdeme známky infekcie v krvných vzorkách (zvýšené CRP, zvýšený počet bielych krviniek, atď.) A postihnutia pľúc môžeme zhodnotiť pomocou röntgenu hrudníka alebo CT vyšetrenie.

Určiť vyvolávajúceho činiteľa je možné pomocou sérologických metód z krvi, alebo kultivačne v mikrobiologickom laboratóriu z vykašlaného obsahu.

Liečba:

Základom liečby sú antibiotiká, chlamýdie sú špeciálne citlivé proti antibiotikám zo skupiny makrolidov a tetracyklínov. Podporným liekom je kyslík, lieky na odkašliavanie a lieky proti horúčke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *