Exogénna alergická alveolitída
Exogénna alergická alveolitída je záhadne znejúce ochorenie, ktoré v skutočnosti označuje celú skupinu pľúcnych chorôb. Ochorenie môže byť nebezpečné a ak nie je včas zistené, potom môže spôsobiť trvalé následky.
Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje? Dá sa vôbec exogénna alergická alveolitída liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny exogénnej alergickej alveolitídy
Príčinou ochorenia exogénna alergická alveolitída je zápalová imunitná reakcia na niektoré vdychované látky z vonkajšieho prostredia, typicky sú to rôzne organické látky v pôde, slame, kožušinách, plesniach a v perí vtákov.
Imunitný systém niektorých ľudí reaguje na tieto zlúčeniny obrannou zápalovou reakciou, ide teda o určitú špecifickú formu alergickej reakcie.
Jej vplyvom vzniká najprv akútny a neskôr aj chronický zápal pľúcnych mechúrikov (alveolitída) s rozvojom pľúcnej fibrózy a to vedie ku klinickým ťažkostiam.
Ochorenie má teda zložku genetickú (precitlivene reagujúci imunitný systém) a zložku získanú (vdychované látky).
Podľa toho, s akými látkami prichádza postihnutý človek do styku potom dávame exogénej alergickej alveolitídy názvy ako farmárske pľúca, pľúca chovateľov holubov a pod.
* Iste vieme, že klasickým alergickým ochorením dýchacích ciest je astma, u tejto choroby sú však na rozdiel od exogénnej alergickej alveolitídy postihnuté najmä priedušky a nie pľúcne komôrky.
Prejavy
Pri akútnej forme sa exogénna alergická alveolitída rozvíja po kontakte s vyvolávajúcou cudzorodou látkou kašeľ, objavuje sa zvýšená teplota, niekedy sú prítomné bolesti svalov a kĺbov.
Základným prejavom chronickej formy exogénne alergickej alveolitídy je chronický kašeľ a postupne narastajúca dýchavičnosť.
Veľký problém je rozvoj pľúcnej fibrózy, ktorá ďalej zhoršuje dýchanie a vedie k horšiemu okysličeniu tkanív s charakteristickým vznikom paličkovitých prstov.
Ľudia s rozvinutou pľúcnou fibrózou sú nevýkonní, pri námahe sa rýchlo zadýchajú a majú tendenciu kolabovať.
Pľúcami zle preteká krv a pravá polovica srdca pumpuje proti veľkému tlaku, čo vedie k rozvoju pľúcneho srdca so srdcovým zlyhaním.
Diagnostika
Na základe príznakov pacienta je možné získať podozrenie, obzvlášť ak prichádza v práci (či vo voľnom čase) do kontaktu s niektorými organickými zlúčeninami (poľnohospodári, chovatelia vtákov, kožušníci, záhradníci, apod). Posluchovo ich môžme zistiť na pľúcach.
U pľúcnej fibrózy počuť špecifické zmeny v dolnej časti pľúc (tzv. krepitus znejúci ako praskajúce zvuky nôh pri chôdzi v mokrom snehu), známky sú viditeľné aj na röntgene pľúc alebo lepšie pri CT vyšetrení.
Veľmi dôležité je funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria a jej podobné vyšetrenia) a vyšetrenie alergológom, kedy sa snažíme zistiť, na čo pľúcne tkanivo reaguje tak precitlivelo.
Súčasťou vyšetrovacieho postupu by malo byť aj vykonanie EKG a echokardiografia na zhodnotenie závažnosti preťaženiu srdca.
Na pľúcnych oddeleniach a klinikách možno vykonať bronchoskopiu a tzv. bronchoalvelolárný výplach, pri ktorom získame vzorky tekutiny z priedušiek k cytologickému vyšetreniu, v ktorom sú v prípade exogénnej alergickej alveolitídy nájdené charakteristické neinfekčné zápalové zmeny.
Liečba
Základom liečby ochorenia – exogénna alergická alveolitída je ihneď po určení diagnózy zabrániť za každú cenu ďalšiemu kontaktu s vyvolávajúcou zlúčeninou.
Pomôcť môžu aj niektoré protizápalové lieky ako kortikoidy, ale tie by nemali byť užívané dlhodobo.
U pokročilých foriem choroby je nutné liečiť srdcové zlyhanie a prípadne zaistiť trvalú domácu kyslíkovú terapiu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/exogenni-alergicka-alveolitida
Použité zdroje: základné zdroje textu