Vyliec.sk > Choroby > Exogénna alergická alveolitída

Exogénna alergická alveolitída

Exogénna alergická alveolitídaExogénna alergická alveolitída je záhadne znejúce ochorenie, ktoré v skutočnosti označuje celú skupinu pľúcnych chorôb. Ochorenie môže byť nebezpečné a ak nie je včas zistené, potom môže spôsobiť trvalé následky.

Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje? Dá sa vôbec exogénna alergická alveolitída liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny exogénnej alergickej alveolitídy


Príčinou ochorenia exogénna alergická alveolitída je zápalová imunitná reakcia na niektoré vdychované látky z vonkajšieho prostredia, typicky sú to rôzne organické látky v pôde, slame, kožušinách, plesniach a v perí vtákov.

Imunitný systém niektorých ľudí reaguje na tieto zlúčeniny obrannou zápalovou reakciou, ide teda o určitú špecifickú formu alergickej reakcie. Jej vplyvom vzniká najprv akútny a neskôr aj chronický zápal pľúcnych mechúrikov (alveolitída) s rozvojom pľúcnej fibrózy a to vedie ku klinickým ťažkostiam. Ochorenie má teda zložku genetickú (precitlivene reagujúci imunitný systém) a zložku získanú (vdychované látky).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podľa toho, s akými látkami prichádza postihnutý človek do styku potom dávame exogénej alergickej alveolitídy názvy ako farmárske pľúca, pľúca chovateľov holubov a pod.

* Iste vieme, že klasickým alergickým ochorením dýchacích ciest je astma, u tejto choroby sú však na rozdiel od exogénnej alergickej alveolitídy postihnuté najmä priedušky a nie pľúcne komôrky.

Prejavy

Pri akútnej forme sa exogénna alergická alveolitída rozvíja po kontakte s vyvolávajúcou cudzorodou látkou kašeľ, objavuje sa zvýšená teplota, niekedy sú prítomné bolesti svalov a kĺbov.

Základným prejavom chronickej formy exogénne alergickej alveolitídy je chronický kašeľ a postupne narastajúca dýchavičnosť. Veľký problém je rozvoj pľúcnej fibrózy, ktorá ďalej zhoršuje dýchanie a vedie k horšiemu okysličeniu tkanív s charakteristickým vznikom paličkovitých prstov.

Ľudia s rozvinutou pľúcnou fibrózou sú nevýkonní, pri námahe sa rýchlo zadýchajú a majú tendenciu kolabovať. Pľúcami zle preteká krv a pravá polovica srdca pumpuje proti veľkému tlaku, čo vedie k rozvoju pľúcneho srdca so srdcovým zlyhaním.

Diagnostika

Na základe príznakov pacienta je možné získať podozrenie, obzvlášť ak prichádza v práci (či vo voľnom čase) do kontaktu s niektorými organickými zlúčeninami (poľnohospodári, chovatelia vtákov, kožušníci, záhradníci, apod). Posluchovo ich môžme zistiť na pľúcach. U pľúcnej fibrózy počuť špecifické zmeny v dolnej časti pľúc (tzv. krepitus znejúci ako praskajúce zvuky nôh pri chôdzi v mokrom snehu), známky sú viditeľné aj na röntgene pľúc alebo lepšie pri CT vyšetrení.

Veľmi dôležité je funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria a jej podobné vyšetrenia) a vyšetrenie alergológom, kedy sa snažíme zistiť, na čo pľúcne tkanivo reaguje tak precitlivelo. Súčasťou vyšetrovacieho postupu by malo byť aj vykonanie EKG a echokardiografia na zhodnotenie závažnosti preťaženiu srdca.

Na pľúcnych oddeleniach a klinikách možno vykonať bronchoskopiu a tzv. bronchoalvelolárný výplach, pri ktorom získame vzorky tekutiny z priedušiek k cytologickému vyšetreniu, v ktorom sú v prípade exogénnej alergickej alveolitídy nájdené charakteristické neinfekčné zápalové zmeny.

Liečba

Základom liečby  ochorenia - exogénna alergická alveolitída je ihneď po určení diagnózy zabrániť za každú cenu ďalšiemu kontaktu s vyvolávajúcou zlúčeninou. Pomôcť môžu aj niektoré protizápalové lieky ako kortikoidy, ale tie by nemali byť užívané dlhodobo. U pokročilých foriem choroby je nutné liečiť srdcové zlyhanie a prípadne zaistiť trvalú domácu kyslíkovú terapiu.

Exogénna alergická alveolitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.