Exogénna alergická alveolitída

Exogénna alergická alveolitídaExogénna alergická alveolitída je záhadne znejúce ochorenie, ktoré v skutočnosti označuje celú skupinu pľúcnych chorôb. Ochorenie môže byť nebezpečné a ak nie je včas zistené, potom môže spôsobiť trvalé následky.

Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje? Dá sa vôbec exogénna alergická alveolitída liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny exogénnej alergickej alveolitídy


Príčinou ochorenia exogénna alergická alveolitída je zápalová imunitná reakcia na niektoré vdychované látky z vonkajšieho prostredia, typicky sú to rôzne organické látky v pôde, slame, kožušinách, plesniach a v perí vtákov.

Imunitný systém niektorých ľudí reaguje na tieto zlúčeniny obrannou zápalovou reakciou, ide teda o určitú špecifickú formu alergickej reakcie.

Jej vplyvom vzniká najprv akútny a neskôr aj chronický zápal pľúcnych mechúrikov (alveolitída) s rozvojom pľúcnej fibrózy a to vedie ku klinickým ťažkostiam.

Ochorenie má teda zložku genetickú (precitlivene reagujúci imunitný systém) a zložku získanú (vdychované látky).

Podľa toho, s akými látkami prichádza postihnutý človek do styku potom dávame exogénej alergickej alveolitídy názvy ako farmárske pľúca, pľúca chovateľov holubov a pod.

* Iste vieme, že klasickým alergickým ochorením dýchacích ciest je astma, u tejto choroby sú však na rozdiel od exogénnej alergickej alveolitídy postihnuté najmä priedušky a nie pľúcne komôrky.

Prejavy

Pri akútnej forme sa exogénna alergická alveolitída rozvíja po kontakte s vyvolávajúcou cudzorodou látkou kašeľ, objavuje sa zvýšená teplota, niekedy sú prítomné bolesti svalov a kĺbov.

Základným prejavom chronickej formy exogénne alergickej alveolitídy je chronický kašeľ a postupne narastajúca dýchavičnosť.

Veľký problém je rozvoj pľúcnej fibrózy, ktorá ďalej zhoršuje dýchanie a vedie k horšiemu okysličeniu tkanív s charakteristickým vznikom paličkovitých prstov.

Ľudia s rozvinutou pľúcnou fibrózou sú nevýkonní, pri námahe sa rýchlo zadýchajú a majú tendenciu kolabovať.

Pľúcami zle preteká krv a pravá polovica srdca pumpuje proti veľkému tlaku, čo vedie k rozvoju pľúcneho srdca so srdcovým zlyhaním.

Diagnostika

Na základe príznakov pacienta je možné získať podozrenie, obzvlášť ak prichádza v práci (či vo voľnom čase) do kontaktu s niektorými organickými zlúčeninami (poľnohospodári, chovatelia vtákov, kožušníci, záhradníci, apod). Posluchovo ich môžme zistiť na pľúcach.

U pľúcnej fibrózy počuť špecifické zmeny v dolnej časti pľúc (tzv. krepitus znejúci ako praskajúce zvuky nôh pri chôdzi v mokrom snehu), známky sú viditeľné aj na röntgene pľúc alebo lepšie pri CT vyšetrení.

Veľmi dôležité je funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria a jej podobné vyšetrenia) a vyšetrenie alergológom, kedy sa snažíme zistiť, na čo pľúcne tkanivo reaguje tak precitlivelo.

Súčasťou vyšetrovacieho postupu by malo byť aj vykonanie EKG a echokardiografia na zhodnotenie závažnosti preťaženiu srdca.

Na pľúcnych oddeleniach a klinikách možno vykonať bronchoskopiu a tzv. bronchoalvelolárný výplach, pri ktorom získame vzorky tekutiny z priedušiek k cytologickému vyšetreniu, v ktorom sú v prípade exogénnej alergickej alveolitídy nájdené charakteristické neinfekčné zápalové zmeny.

Liečba

Základom liečby  ochorenia – exogénna alergická alveolitída je ihneď po určení diagnózy zabrániť za každú cenu ďalšiemu kontaktu s vyvolávajúcou zlúčeninou.

Pomôcť môžu aj niektoré protizápalové lieky ako kortikoidy, ale tie by nemali byť užívané dlhodobo.

U pokročilých foriem choroby je nutné liečiť srdcové zlyhanie a prípadne zaistiť trvalú domácu kyslíkovú terapiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/exogenni-alergicka-alveolitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button