Farmárske pľúca

Farmárske pľucaFarmárske pľúca je označenie pre pľúcne ochorenie, ktoré postihuje najmä pracovníkov v poľnohospodárstve. Farmárske pľúca majú akútnu aj chronickú formu, v niektorých prípadoch môžu byť veľmi nebezpečné. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Dá sa liečiť? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko sa dozviete v článku nižšie.

Príčiny farmárskych pľúc


Odborne sú farmarské pľúca podtypom stavu, ktorý označujeme ako exogénna alergická alveolitída.

Preložené do slovenčiny je to neinfenkčný zápal pľúcnych mechúrikov (alveol), ktorý je spôsobený vdýchnutím nejakej látky z vonkajšieho prostredia (exogénnej látky).

U farmárských pľúc môže ísť o rôzne organické zlúčeniny rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (plesne, perie vtákov, prach, a pod.).

Prejavy

Akútny zápal farmárskych pľúc môže začať relatívne krátko (do niekoľkých hodín) po vdýchnutí vyvolávajúcej látky a prejavuje sa kašľom, zvýšenou teplotou, bolesťami svalov a únavou.

Ak je človek s danou látkou v dlhodobom kontakte, príznaky sa síce zmiernia, ale nastupuje zákerná a plazivá chronická forma ochorenia, kedy dochádza k väzivovaniu pľúcnych mechúrikov s narušením výmeny krvných plynov.

Chronická podoba farmárskych pľúc v podstate zodpovedá klasickej pľúcnej fibróze s postupným zhoršovaním namáhovej dýchavičnosti, suchým kašľom, vznikom paličkovitých prstov a dlhodobým preťažovaním pravej polovice srdca.

Preťaženie srdca vedie k vzniku pľúcneho srdca a srdcového zlyhávania.

Diagnostika

Už pri počúvaní pľúc fonendoskopom možno počuť určité charakteristické zvuky (tzv. krepitus pripomínajuci praskajúce zvuky snehu pod podrážkami topánok).

Známky zápalu pľúcnych mechúrikov a postupné väzivovanie je viditeľné na röntgene pľúc, ale ešte lepšie na CT vyšetrenie.

Zhoršenie pľúcnych funkcií možno zistiť pomocou spirometria a podobných metód funkčného vyšetrenia pľúc. Stav srdca môžeme zhodnotiť echokardiografyckým vyšetrením.

Liečba

Základným opatrením je zistiť, na ktoré látky reaguje daný jedinec precitlivenosťou (súčasťou by malo byť vyšetrenie alergológom) a zabrániť ďalšiemu kontaktu s nimi.

Čím skôr sa toto podarí, tým je menšie riziko trvalých následkov. Efekt môžu mať aj protizápalové lieky ako sú kortikoidy, subjektívnu úľavu obvykle prináša vdýchnutie koncentrovaného kyslíka.

Pokročilé a ťažké formy sú pomerne často neliečiteľné a títo chorí môžu vyžadovať trvalú domácu kyslíkovú terapiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/farmarska-plice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button