Zníženie inteligenčných funkcií

Zníženie inteligenčných funkciíZníženie inteligenčných funkcií je príznak, ktorý sa objavuje s niektorými ochoreniami nervovej sústavy. O aké ochorenia sa jedná sa dozviete v tomto článku.

Príčiny zníženia inteligenčných funkcií:


1. Mentálna retardácia

Mentálna retardácia môže byť či už vrodené alebo získaná. Nás bude teraz zaujímať získaná. Tá vzniká v prvých rokoch života, kedy dochádza k pomalému a oneskorenému vývoju inteligencie.

Dôsledkom toho je narušenie kognitívnych (poznávacích) funkcií, a preto dieťa nie je schopné naučiť sa nové veci či spoznávať svet.

Okrem toho je narušené aj správanie a intelekt dieťaťa (dieťa stráca schopnosť myslenia). Dieťa s mentálnou retardáciou je často vylúčené z bežnej spoločnosti a nevzdeláva sa spolu so zdravými deťmi.

2. Demencia

Mentálna retardácia sa týka výhradne detí. U dospelých sa tento jav nazýva demencia. Demencia je prakticky nevyliečiteľný stav, kedy dochádza k poruche mozgovej funkcie. Typickým príznakom demencie je strata krátkodobej pamäti.

Ďalej chorý stráca orientáciu v priestore a trpí abúliou alebo rôznymi poruchami (poruchy správania, osobnosti, emócií a sebestačnosti).

Výsledkom toho je zníženie inteligenčných schopností, kedy dotyčný stráca aj schopnosť racionálneho uvažovania. Vznik demencie je ovplyvnený rôznymi neurologickými ochoreniami, ktoré sa vyskytujú najmä u ľudí s pokročilým vekom.

Najtypickejšou je Alzheimerova choroba, ktorej sa budeme venovať neskoršie. U mladších ľuďoch môže demencia vzniknúť aj z nadmernej konzumácie alkoholu (tzv. alkoholová demencia).

3. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je časté ochorenie, ktoré je v konečnom dôsledku jednou z najčastejších príčin spomínanej demencie. Podstatou tejto choroby je odumieranie mozgových buniek.

Alzheimerova choroba sa spočiatku nemusí nijako prejavovať, no odstupom času dochádza k príznakom podobným demencii (abúlia, poruchy pamäte, zmätenosť, nelogické myslenie, zabúdanie a iné).

Človek s touto chorobou stráca sebestačnosť, a preto sa musia o neho starať jeho blízky. Ešte by som spomenul, že Alzheimerova choroba sa spája aj s Parkinsonovou chorobou, ktorá vedie k narušeniu hybnosti (rôzne poruchy chôdze).

4. Fenylketonúria

Fenylketonúria je vrodená porucha metabolizmu fenylalanínu a tyrozínu. Práve táto choroba často spôsobuje u detí psychomotorické zaostávanie a retardáciu.

Fenylalanín je esenciálna aminokyselina (telo si ju nevie samo vytvoriť, a preto ju musí prijať zo stravy), ktorá sa spolu s určitým enzýmom mení na tyrozín. Ten je potrebný pre tvorbu neurotransmiterov (napríklad dopamín, tyroxín, adrenalín či noradrenalín), ktoré slúžia na prenos nervových impulzov.

Okrem toho má fenylalanín ďalšie vlastnosti, ako je podpora učenia a psychiky človeka, zmiernenie stresu, či liečba niektorých ochorení (napríklad Parkinsonova choroba či skleróza multiplex).

5. Detská obrna

Detská obrna, odborne poliomyelitída, je infekčné ochorenie, ktoré sa v rozvinutých krajinách takmer nevyskytuje.

Prvé fázy ochorenie nemajú žiadne príznaky, ale časom dochádza k bolestiam svalov, svalovej slabosti a niekedy aj k ochrnutiu.

Detská obrna môže vyvolať aj zápal mozgových blán, ktorý dokáže narušiť intelekt dieťaťa. Ešte spomeniem, že detská obrna a detská mozgová obrna sú odlišné choroby.

Diagnostika

Diagnostika prebehne u lekára na duševné zdravie. Ten zistí vaše poruchy na základe rozhovoru s vami.

Ak dotyčný nie je schopný podrobiť sa tomuto rozhovoru (napríklad u detí alebo u ľuďoch, ktorí majú ťažkú demenciu), je nutné, aby jeho ťažkosti aspoň zčasti vysvetlil jeho blízky.

Ďalej bude lekár zisťovať funkcie mozgu (napríklad pamäťové či inteligenčné funkcie).

Okrem toho môžu byť potrebné aj nejaké vyšetrenia, napríklad CT mozgu.

Ako liečiť zníženie inteligenčných funkcií

Zníženie inteligenčných funkcií sa prakticky nedá úplne vyliečiť, a preto bude liečba dlhodobá. Zväčša bude spočívať v užívaní liekov, ktoré zlepšia funkcie mozgu a zmierňujú rozvoj demencie, a v rozhovoroch s odborníkom na duševné zdravie.

Keďže tieto lieky ovplyvňujú nervovú sústavu, patria iba do rúk odborníka. Preto viac informácií ohľadom liečby zistíte priamo u lekára.

Kedy navštíviť lekára

Zníženie inteligenčných funkcií je prvým príznakom ochorenia nervovej sústavy. Preto je potrebné nepodceniť liečbu a podrobiť sa lekárskemu vyšetreniu.

Ak tak neurobíte, môžete riskovať stratu mozgovej hmoty, čo vedie k celkovej poruche myslenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button