Ryhy pod nechtami

Ryhy pod nechtamiRyhy pod nechtami nemusia znamenať žiadny vážny problém, pretože najčastejšie vznikajú v dôsledku nedostatku živín. Niekedy však môže ísť o pomerne vážne ťažkosti, kedy je narušený metabolizmus a vstrebávanie látok alebo tento príznak môže znamenať prítomnosť nejakého ochorenia.

Príčiny rýh pod nechtami:


1. Nedostatok živín

Nechty zdravého človeka by mali byť hladké bez rýh či škvŕn.

Prítomnosť týchto rýh a škvŕn nás napomína, že v našom tele nie je všetko v poriadku. Najčastejšie ide iba o nedostatok živín, najmä minerálov a vitamínov.

Tento nedostatok živín vzniká na základe buď nedostatočného príjmu živín (kľudne aj príjem nezdravej stravy), alebo na základe poruche vstrebávania a metabolizmu látok. Neskôr sa stav nechtov môže tak zhoršiť, že dôjde až k ich lámavosti.

2. Poškodenie nechtu

Ryhy vznikajú aj pri rôznych poškodeniach nechtu. Môže ísť napríklad o narazenie o tupý predmet alebo o iné úrazy, kedy je necht vystavený veľkému tlaku alebo ťahu.

Dôsledkom týchto úrazov je narušenie štruktúry nechtov a poškodenie okolitého lôžka nechtu. Niekedy sa môže vyskytnúť aj krvácanie pod nechtom alebo bolesť.

3. Plesňové ochorenia

Ak sa už jedná o škvrny iných farieb, typicky žltej farby, ide o plesňové ochorenia kože. Niekedy sa môžu vyskytovať aj ryhy pod nechtami, no skôr len tie škvrny.

Plesniam sa najviac darí v teplom a vlhkom prostredí, a preto sú najviac postihnuté nechty na nohách, najmä počas leta, kedy si vyberieme nesprávnu obuv (neprievzdušnú).

4. Porucha pigmentácie kože

Porucha pigmentácie kože môže narušiť aj vzhľad nechtov, konkrétne dochádza k vzniku čierne škvrny.

Komplikáciou však môže byť to, že zvýšená pigmentácia kože (tvorba znamienok a škvŕn) je prvým príznakom aj nádorového ochorenia pigmentových buniek na koži.

Táto rakovina sa nazýva aj melanóm a jedná sa o agresívnu chorobu (môže totiž ohroziť aj život).

5. Porucha krvného obehu

Okrem žltých či čiernych škvŕn na nechtoch sa môžu vyskytovať aj modré. Tie sú typické pre poruchy krvného obehu.

Najčastejšie ide o nedostatočné okysličenie organizmu, pri ktorom je bežné, že sa objavuje modrá koža.

Niekedy môže byť krvný obeh narušený aj pľúcami, ktoré nevykonávajú svoju funkciu tak, ako majú. Vtedy sa objavujú aj ďalšie príznaky, ako je dýchavičnosť či strata vedomia.

6. Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída je nebezpečné, ale aj vzácne, zápalové ochorenie, ktoré postihuje vnútornú vrstvu srdca infekciou.

Prejavy choroby sú pestré, no typickými sú zvýšená teplota, únava, bledosť, zimnica, nočné potenie, nechutenstvo či srdcové zlyhávanie.

Medzi menej časté príznaky radíme práve aj ryhy pod nechtami.

Diagnostika

Aby lekár určil presnú diagnózu, bude musieť dôkladne vyšetriť poškodení necht.

Často sa však vykonávajú aj iné vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu, ktoré nás oboznámi o presnom zložení krvi (o nedostatku minerálov a vitamínov, ale aj o prítomnosti infekcie).

Ako liečiť ryhy pod nechtami

V niektorých prípadoch stačí na liečbu iba pestrá strava s obsahom minerálov a vitamínov. Pri plesňových infekciách kože pomôžu antimykotiká, ktoré účinne likvidujú plesne.

Ak ryhy pod nechtami spôsobuje porucha krvného obehu, liečba bude zložitejšia, a preto patrí do rúk lekára.

Liečba infekčnej endokarditídy spočíva v užívaním antibiotík (vnútrožilovo), v krajných prípadoch aj v kardiochirurgickom zákroku.

Melanóm sa lieči buď chirurgicky (ak je to možné), alebo klasickou chemoterapiou.

Kedy navštíviť lekára

Ryhy pod nechtami nie sú zdraviu nebezpečné, a preto nie je potrebné okamžite vyhľadať lekára. Ich prítomnosť ale hovorí, že niečo nie je v poriadku.

Preto keď sa objavujú najmä farebné škvrny (nielen na nechtoch) spolu s ďalšími príznakmi, navštívte lekára. Môže ísť totiž o vážny stav, ktorého liečba bude potrebná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button