Hnisavý výtok z oka

Hnisavý výtok z okaHnisavý výtok z oka je príznak, ktorý sa objavuje spolu so zápalom oka, ako je napríklad zápal sietnice, zápal dúhovky, zápal rohovky či zápaly iných štruktúr oka. Tento príznak väčšinou nebude ojedinelý a často sa vyskytuje spolu s bolesťou oka a začervenaním oka. Nielen o ďalších zápaloch oka si budeme hovoriť v tomto článku, ale aj o ich liečbe či návšteve lekára.

Príčiny hnisavého výtoku z oka:


1. Zápal spojiviek

Zápal spojiviek (odborne konjunktivitída) je bežné zápalové ochorenie oka. Spojivka sa nachádza na spodnej časti očných viečok a tiahne sa cez skléru (biela časť oka). Úlohou spojivky je chrániť oko pred prienikom infekcie a pred poškodením.

Zápal spojiviek vzniká často v dôsledku infekcie (vírusovej alebo bakteriálnej), no niekedy nemusí ísť vôbec o infekciu.

K zápalu môže totiž dôjsť aj pri dlhodobom podráždení oka, ktoré súvisí buď s inou chorobou (napríklad alergická nádcha), alebo s vonkajším prostredím (napríklad nečistoty a chemické látky v ovzduší).

Typickým príznakom konjunktivitídy je začervenanie oka a očných spojiviek, bolesť oka, nadmerné slzenie a svrbenie oka.

Pri dlhšom zápale dochádza aj k výtoku z oka, najmä pri bakteriálnej infekcii.

2. Zápal rohovky

Zápal rohovky (odborne keratitída) je zápalové ochorenie oka. Rohovka je predná vrstva oka, ktorá umožňuje prechod svetla až na sietnicu.

Okrem toho zabraňuje aj vzniku poškodenia vnútorných štruktúr oka.

Zápal rohovky najčastejšie vzniká v dôsledku infekcie, najmä vírusovej a bakteriálnej (tá vzniká v dôsledku nesprávneho používania kontaktných šošoviek), málokedy aj plesňovej. Rovnako ako zápal spojiviek, aj sem dochádza k neinfekčnej forme. Tá vzniká napríklad pri zníženej tvorbe sĺz.

Tento druh zápalu sa spája najmä s intenzívnou bolesťou oka a začervenaním oka. Okrem toho sa zápal prejavuje aj zhoršením zraku (neostré videnie) či výtokom z oka. V krajných prípadoch môže dôjsť až k trvalej slepote (napríklad pri trachóme).

3. Zápal dúhovky

Zápal dúhovky (odborne iritída) je zápalové ochorenie oka, ktoré postihuje hlavne pacientoch trpiacich autoimunitnýcmi ochoreniami. Dúhovka je farebná časť oka, ktorá obklopuje zrenicu. Úlohou dúhovky je regulácia dopadaného svetla.

Ako sme už hovorili, jednou z najčastejších príčin zápalu dúhovky sú autoimunitné ochorenia (napríklad Bechterevova choroba).

Okrem toho to však môžu byť aj infekcie bakteriálneho, vírusového alebo plesňového pôvodu či iné ochorenia (napríklad alergia).

Primárnym príznakmi zápalu je pálenie, štipanie a bolesť očí, ktorá sa stupňuje pri pohľade do blízka. Okrem toho je prítomné aj začervenanie očí, nadmerné slzenie, citlivosť na svetlo, hnisavý výtok z oka či zhoršené videnie (rozmazané videnie).

4. Zápal sietnice a cievovky

Zápal sietnice a cievovky (odborne retinitída) je zápalové ochorenie oka. Sietnica prijíma svetelné a farebné podnety, čo umožňuje videnie.

Úlohou cievovky je výživa vonkajšej sietnice. K zápalu dochádza najčastejšie infekciou, ktorá sa sem dostane krvou alebo z iných tkanív.

Typickými príznakmi sú bolesť oka a rozmazané videnie, niekedy aj hnisavý výtok z oka.

5. Jačmenné a vlčie zrno

Jačmenné a vlčie zrno sú poruchy, ktoré nie sú síce nebezpečná, no dokážu človeku znepríjemniť život.

Podstatou oboch chorôb je upchatie mazových alebo potných žliaz v oblasti očného viečka. To má za následok vznik zápalu, ktorého typickým príznakom je začervenaný hrbolček nachádzajúci sa na očnom viečku. V oblasti hrbolčeka môže dôjsť k opuchu a bolesti, čo je nepríjemné najmä pri žmurkaní.

V ťažších prípadoch, kedy jačmenné zrno tlačí na tkanivá oka, môže dôjsť aj k narušeniu videnia či výtoku z oka. Rozdiel medzi týmito dvoma chorobami je v tom, že vlčie zrno napadá hlbšie žľazy, čo sa odzrkadlí aj na liečbe, ktorá bude dlhšia.

6. Zápal slzných kanálikov 

Pri zápale slzných kanálikov (odborne dakryocystitída) môže taktiež dôjsť k výtoku z oka. Tento stav zapríčiňujú infekcie, poruchy slzného aparátu (napríklad stuhnutosť kanála) či ochorenia (napríklad hnisavý zápal spojiviek).

Okrem výtoku z oka je typickým príznakom aj opuch očných viečok či bolesť oka.

7. Zápal slzníka

Zápal slzníka je zápalové ochorenie oka, ktoré postihuje najmä novorodencov. Podstatou choroby je nepriechodnosť slzných žliaz. Preto je jedným z príznakov aj hnisavý výtok z oka.

Okrem toho však môžu byť prítomné aj bolesti či opuch.

Diagnostika

Na presné určenie diagnózy bude potrebná vaša anamnéza (rozhovor lekára s pacientom, pri ktorom pacient opisuje svoje zdravotné ťažkosti).

Ďalej prebehne vyšetrenie očným lekárom (vyšetrenie očného pozadia, zisťovanie porúch zraku a iné) a spolu s prítomnými príznakmi sa určí presná príčina hnisavého výtoku z oka.

Ako liečiť hnisavý výtok z oka

Keďže hnisavý výtok z oka súvisí s rôznymi zápalovými ochoreniami oka, liečba môže mať niekoľko metód.

Pri bakteriálnej infekcii sa používajú antibiotiká, pri vírusovej infekcii antivirotiká a pri plesňovej infekcii antimykotiká (tieto sa však veľmi zriedkavo používajú).

Ak za vznikom zápalu stojí autoimunitné ochorenie, asi najúčinnejšími budú lieky zo skupiny imunosupresíva.

V prípade, že je zápal dôsledkom alergickej reakcie, budete užívať lieky proti alergii – antihistaminiká. Niekedy sa používajú aj obklady, ktorých hlavnou úlohou je zníženie opuchu, alebo antibiotické masti (napríklad pri jačmennom a vlčom zrnu).

Kedy navštíviť lekára

Hnisavý výtok z oka už nie je prvým príznakom nejakého ochorenia oka. Preto ak dôjde k tomuto stavu a dlhšiu dobu vás trápia príznaky ako je bolesť a začervenanie očí, navštívte lekára.

Ak tak neurobíte, môžete riskovať vznik poškodenia štruktúr oka alebo trvalej slepoty.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button