Ochorenia sietnice a cievovky

degenerácia žltej škvrny

Degenerácia žltej škvrny

Degenerácia žltej škvrny je očné ochorenie, ktoré je časté u ľudí vyššieho veku. Odborne ho označujeme ako makulárna degenerácia a je v našich zemepisných šírkach častým pôvodcom zhoršovaniu zraku. Aby sme pochopili podstatu ochorenia, je vhodné si povedať niekoľko základných informácií o anatómii oka a o žltej škvrne.

odlúpenie sietnice

Odlúpenie sietnice

Odlúpenie sietnice alebo tiež odtrhnutie retiny je ochorenie, ktoré postihuje oči. Sietnica je blana tučná 0,1 až 0,25 mm. Tvorí vnútornú časť očnej gule a je to práve tá oblasť, kde sa tvorí samotný obraz.

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa je vrodené ochorenie oka, ktoré spôsobuje postupné zhoršovanie zraku. Choroba postihuje približne jedného človeka z 5000. Všetky príčiny, prejavy a následnú liečbu sa dozviete z nasledujúceho článku.

Retinoblastóm

Retinoblastóm

Retinoblastóm je relatívne vzácny zhubný nádor, ktorý vyrastá z buniek sietnice. Sietnica je svetlocitlivá vrstva oka, ktorá obsahuje zmyslové bunky so schopnosťou vnímať svetelné podnety a prevádzať ich na nervové impulzy mieriace do mozgu, kde ich vnímame ako zrak. Existujú nejaké medicínske metódy vďaka ktorým sa dá liečiť retinoblastóm ? Ako ho diagnostikovať a ako …

Trachóm

Trachóm

Trachóm je celosvetovo významným dôvodom porúch zraku.  Jedná sa o chronické, infekčné a nákazlivé ochorenie. Viac o príčinách nákazy, prejavoch a následnej liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.