Bolesť nervov

bolesť nervovBolesť nervov už neraz potrápila takmer každého jedinca, ale len málo ľudí dokáže hneď zistíť príčinu bolesti. Bolesť nervov môže byť spôsobená prechladnutím, presilením, zápalom ale môže ísť aj o neurologické ochorenie. Bolesť sa môže vyskytovať napríklad pri nádorovom ochorení, alkoholizme, neuropatii alebo pri úraze. 

Neuralgia, čo je odborný názov pre bolesť nervov, môže súvisieť s narušením ich štruktúry, čo je typické predovšetkým pre zranenia.

Bolesť nervov môžeme rozdeliť do dvoch kategórií ako primárnu bolesť a sekundárnu bolesť, ktorá je príznakom neurologického ochorenia.

Príčiny bolesti nervov:


1. Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje po celom tele a je spôsobené bakteriálnou infekciou.

Týmto ochorením sa človek nakazí po uštipnutí hmyzom, zväčša kliešťami (Ixodes ricinus). Prejavuje sa najskôr ako červená vyrážka.

Ochorenie môžeme rozdeliť do dvoch štádií akútneho a chronického štádia. Kým ľahšia forma môže byť vyliečená do mesiaca, tak chronická forma sa môže liečiť až roky.

Lymská borelióza sa prejavuje ako multisystémové zápalové ochorenie, ktoré postikuje predovšetkým pokožku, nervovú sústavu, mozog, svaly či srdce.

Toto ochorenie sa považuje za najviac prenášané ochorenie zo zvieraťa na človeka. 

Príznaky tohto ochorenia môžu byť veľmi rôznorodé. Začínajú začervenaním kože v mieste uštipnutia, konkrétne je to červená škvrna, ktorá je v strede vyblednutá, odborne sa nazýva aj ako erythema migrans

Medzi typické príznaky patrí zvýšená únava, horúčka, nevoľnosť, bolesti hlavy, zdurenie lymfatických uzlín, ktoré sú nebolestivé.

Vážnejšie štádium nastáva keď sa objaví mravčenie v končatinách či brnenie. Ochorenie môže prejsť napríklad do meningitídy, neuritídy či srdcovej arytmie.

2. Cytomegalovírusová infekcia

Cytomegalovírusová infekcia je spôsobená cytomegalovírusom ako to už názov napovedá. Tento vírus patrí medzi herpetické vírusy, ktoré sa vyskytujú takmer všade na našej planéte.

Vďaka prítomnosti tohto vírusu takmer všade sa u zdravých jedincov vybudovala rezistencia, čo má za dôsledok to, že nám tento vírus nemôže spôsobiť žiadne ochorenie.

Problém nastáva u jedincoch, ktorých imunita je značne oslabená a vtedy tento vírus môže poškodzovať mozog a centrálnu nervovú sústavu. Infekcia je nebezpečná pri AIDS, tehotenstve či transplantácii orgánov.

3. Porfýria

Porfýria je vrodené ochorenie, ktoré postihuje metabolizmus červených krviniek. Toto vzácne ochorenie sa nemusí prejaviť hneď u detí, ale až v pokročilejšom veku.

Ochorenie je typické červenou farbou moču. Porfýria sa môže prejavovať v dvoch formách a to ako porfýria pečene a porfýria kože.

Príznakov ochorenia môže byť množstvo od citlivosti na slnečné žiarenie, pri ktorom sa tvoria pľuzgieriky na koži, až po bolesti a pálenia kože, červenú farbu moču a deformáciu ďasien.

Taktiež typickým príznakom je svrbenie kože, zápcha a ľudia trpia zväčša zmenami nálad.

Diagnostika

Diagnostika príčin bolesti nervov je veľmi komplikovaná, pretože je veľké množstvo ochorení, ktoré tento stav môžu spôsobovať.

Preto je veľmi dôležité podrobiť sa dôkladným testom od neurológa, ktorý bližšie dokáže popísať príčinu bolesti.

Prvotná návšteva praktického lekára nám môže poodhaliť o aké ochorenie sa môže jednať a následne to posúdi špecialista.

Medzi základné vyšetrenia patria testy citlivosti, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Ako liečiť bolesť nervov

Pri liečbe je najdôležitejšia presná diagnostika príčiny, ktorá bolesť nervov spôsobila.

Zväčša sa využíva liečba medikamentmi, ale veľmi účinné sú napríklad rehabilitácie, akupunktúra či psychoterapia.

V zahraničí sa používa napríklad aj muzikoterapia alebo hypnóza, takže môžeme vidieť, že liečba môže byť naozaj veľmi komplexná.

Kedy navštíviť lekára

Návštevu lekára by sme rozhodne nemali odkladať, pokiaľ nás bolesti trápia už dlhší čas, alebo práve naopak, prišli neočakávane a sú veľmi intenzívne.

Netreba zabúdať na to, že včasná diagnostika ochorenia môže lekárom ponúknuť dostatok času, aby ochorenie dokázali včas a navždy vyliečiť bez závažného poškodenia organizmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button