Erythema chronicum migrans

Erythema chronicum migransErythema chronicum migrans („sťahovavé sčervenanie“) čiže chronický migrujúci erytém je označenie kožného nálezu, ktorý úzko súvisí s infekciou známou ako Lymská borelióza.

Čo vlastne spôsobuje túto chorobu? Dá sa lieči ? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčina choroby erythema chronicum migrans


Erythema chronicum migrans vzniká v prvom štádiu Lymskej boreliózy. Toto infekčné ochorenie sa vyskytuje prakticky celosvetovo a ani na Slovensku nie je žiadnou výnimkou.

Pôvodcom sú mikroorganizmy známe ako spirochéty (Borella burgdorferi) a ich dôležitým prenášačom je kliešť.

Prejavy

Ak sa kliešť v ktorého tele sú spirochéty, prisaje na ľudskú kožu, môžu sa spirochéty dostať do ľudského organizmu a spôsobiť boreliózu.

V mieste prisatia sa začne s časovým odstupom (1-30 dní) vytvárať červená škvrna, ktorá sa pomaly, ale neustále, rozširuje do okolia a jej stred začína postupne blednúť.

Tento migrujúci charakter dal škvrne už spomínaný názov erythema chronicum migrans. Škvrna iné ďalšie ťažkosti nespôsobuje – nebolí a nesvrbí.

Môžeme ju v podstate považovať za pozitívnu vec, pretože nerobí ťažkosti a pri tom včas upozorní na rozvoj boreliózy, čo umožní včasné nasadenie terapie. Je samozrejme nutné si uvedomiť, že nevzniká u všetkých prípadov boreliózy.

Diagnostika

Diagnózu zvyčajne stanovuje kožný lekár, prípadne  infekčné oddelenie. Dôležitou otázkou je, či si postihnutý v posledných mesiacoch pamätá uhryznutie kliešťom, avšak v mnohých prípadoch si to ani nemusí uvedomovať.

Vyšetrenie môže byť doplnené sérologickým vyšetrením krvi s nálezom protilátok proti boreliím.

Liečba

Základom je antibiotická terapia, ktorá obvykle vedie k rýchlemu ústupu kožného nálezu.

Najúčinnejším antibiotikom je v tomto prípade tetracyklín a jemu príbuzné zlúčeniny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/erythema-chronicum-migrans

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button