Viregyt-K

Viregyt-KViregyt-K je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinnou látkou je amantadín.

Princíp lieku Viregyt-K


Amantadín je látka, ktorá v ľudskom mozgu pôsobí v oblasti hlbokých štruktúr známych ako bazálne gangliá.

Amantadín zvyšuje uvoľňovanie dopamínu z neurónov a naopak tlmí jeho spätné vychytávanie. Tým sa zlepšuje stav u pacientov s Parkinsonovou chorobou, pretože tí majú dopamínu nedostatok.

Využitie

Viregyt-K sa používa na liečbu Parkinsonovej choroby.

Zlepšuje totiž ovládanie svalov, zmierňuje stuhnutosť, trasenie, šúchavú chôdzu, ale menší účinok má na tlmenie parkinsonického trasu.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na prevenciu určitého typu chrípkovej infekcie (chrípka typu A).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Viregyt-K sa vyrába v podobe kapsúl o sile 100 miligramov.

Bežná dávka pre dospelých pacientov pri Parkinsonovej chorobe je 1 kapsula denne počas prvého týždňa. Potom sa dávka zvýši na 2 kapsuly denne.

V niektorých prípadoch sa môžu podávať vyššie dávky až do 4 kapsúl, čo je zároveň denné maximum. Na liečbu chrípky sa zvyčajne užíva jedna tableta denne.

U pacientov s ťažkosťami obličiek môže lekár stanoviť nižšiu dávku.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Viregyt-K môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže mať pomerne veľkú rad nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria opuchy členkov a červené mramorované škvrny na koži.

Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpia aj tráviacimi ťažkosťami (nevoľnosť, vracanienechutenstvo, zápcha), pocitom sucha a horkosti v ústach, ospalosťou, úzkosťou, halucináciamibolesťou hlavy alebo svalov a únavou.

Niekedy môže užívanie lieku spôsobiť búšenie srdca, nízky krvný tlak, rozmazané videnie, nervozitu alebo depresiu. Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú kŕče alebo záchvaty (napríklad epilepsiu), vred žalúdka alebo závažné ochorenie obličiek.

Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 10 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Účinnosť terapie sa postupom času zhoršuje.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button