Urizia

Urizia

Urizia je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Patrí do skupiny sympatolytiká a jeho účinnými látkami sú solifenacín a tamsulosín.

Princíp lieku Urizia


Solifenacín patrí medzi anticholinergiká. Tlmí totiž účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra.

Tamsulosín patrí medzi alfa-blokátory. Znižuje totiž napätie svaloviny v močovej trubici a napomáha ľahšiemu prietoku moču močovou rúrou, čím uľahčuje močenie.

Využitie

Urizia je určený na používanie u mužov, aby liečil problémy spojené so zväčšením prostaty, ako sú napr. ťažkosti s močením, napätie, závažné nutkanie na močenie, časté močenie počas noci ako aj počas dňa.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Urizia  sa vyrába v podobe tabliet s riadeným uvoľňovaním o sile 6/0,4 miligramov (6 miligramov solifenacínu a 0,4 miligramov tamsulosínu).

U dospelého človeka sa väčšinou podáva jedna tableta denne, čo je zároveň maximálna denná dávka.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Urizia môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Najzávažnejším nežiaducim účinkom je akútna retencia moču, čo je náhla neschopnosť močiť. Medzi najčastejšie patria sucho v ústach, zápcha, závrat, rozmazané videnie, únava, porucha ejakulácie, nevoľnosť a bolesť brucha.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť ospalosť, svrbenie, infekcie močových ciest, suché oči, bolesť hlavynepravidelný srdcový tep, motanie hlavy, nádchu, hnačku a vracanie.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť najmä ako kožná vyrážka a žihľavka, ale aj ako opuchy tváre, pier, úst, jazyka alebo hrdla, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pri prehĺtaní alebo dýchaní.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké ochorenie pečeneťažké ochorenie žalúdka alebo čriev (vrátane toxického megakolónu a komplikácií spojených s ulceróznou kolitídou), myasteniu gravis alebo zvýšený vnútroočný tlak (glaukóm).

Okrem toho nie je vhodný pre pacientov, ktorí podstupujú dialýzu.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button