Stadapyrin
Stadapyrin je liek, ktorý sa používa na riedenie krvi. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou zložkou je kyselina acetylsalicylová.
Princíp lieku Stadapyrin
Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.
V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.
Využitie
V dávkach, v ktorých liek väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi.
Z toho dôvodu sa podáva na ischemické choroby srdca ako prevencia infarktu a mozgových príhod.
Je využívaný aj u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín alebo pri nestabilnej angíne pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami).
Vo vyššej dávke možno podať aj proti horúčke a bolestiam, no na tieto ťažkosti sa podávajú skôr iné preparáty.
Podávanie
Dávkovanie záleží na predpisujúcom lekárovi. Pri nestabilnej angíne pektoris je denné dávkovanie medzi 75 a 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.
Pri akútnom infarkte myokardu je denná dávka 100 až 300 mgkyseliny acetylsalicylovej.
Všeobecne v oboch prípadoch sa Stadapyrin podáva dlhodobo a odporúčaná dávka je jedna tableta o sile 100 miligramov. Je to z dôvodu lepšej znášanlivosti kyseliny acetylsalicylovej.
Na liečbu horúčky či bolestí sa užíva tableta o sile 400 miligramov 3 až 4x denne.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace ťažkosti (bolesti žalúdka, nevoľnosť, vracanie, hnačka, krvácanie do tráviacej sústavy).
Liek taktiež zvyšuje riziko krvácavých stavoch. To sa môže u pacienta prejaviť čiernou stolicou, ktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania.
Pri trvalom užívaní tohto lieku ľahko rastie riziko mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.
Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Stadapyrin veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).
Stadapyrin môže spôsobiť u citlivejších pacientov alergické reakie, ktoré sa prejavia kožnými poruchami (vyrážka, žihľavka, svrbenie celého tela, náhly opuch okolo očí).
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú astmatický záchvat, angioedém, vredy v žalúdku alebo tenkom čreve, závažné problémy s pečeňou, s obličkami alebo problém, že sa správne nezráža krv.
Počas liečby sa nesmie užívať liek, ktorý obsahuje metotrexát.
Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, lebo im hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.
Použité zdroje: základné zdroje textu