Stadapyrin

StadapyrinStadapyrin je liek, ktorý sa používa na riedenie krvi. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou zložkou je kyselina acetylsalicylová.

Princíp lieku Stadapyrin


Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.

V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Využitie

V dávkach, v ktorých liek väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi.

Z toho dôvodu sa podáva na ischemické choroby srdca ako prevencia infarktu a mozgových príhod

Je využívaný aj u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín alebo pri nestabilnej angíne pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami).

Vo vyššej dávke možno podať aj proti horúčke a bolestiam, no na tieto ťažkosti sa podávajú skôr iné preparáty.

Podávanie

Dávkovanie záleží na predpisujúcom lekárovi. Pri nestabilnej angíne pektoris je denné dávkovanie medzi 75 a 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.

Pri akútnom infarkte myokardu je denná dávka 100 až 300 mgkyseliny acetylsalicylovej.

Všeobecne v oboch prípadoch sa Stadapyrin podáva dlhodobo a odporúčaná dávka je jedna tableta o sile 100 miligramov. Je to z dôvodu lepšej znášanlivosti kyseliny acetylsalicylovej.

Na liečbu horúčky či bolestí sa užíva tableta o sile 400 miligramov 3 až 4x denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Stadapyrin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace ťažkosti (bolesti žalúdka, nevoľnosť, vracaniehnačka, krvácanie do tráviacej sústavy).

Liek taktiež zvyšuje riziko krvácavých stavoch. To sa môže u pacienta prejaviť  čiernou stolicouktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania.

Pri trvalom užívaní tohto lieku ľahko rastie riziko mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.

Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Stadapyrin veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).

Stadapyrin môže spôsobiť u citlivejších pacientov alergické reakie, ktoré sa prejavia kožnými poruchami (vyrážka, žihľavkasvrbenie celého tela, náhly opuch okolo očí).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú astmatický záchvat, angioedémvredy v žalúdku alebo tenkom črevezávažné problémy s pečeňou, s obličkami alebo problém, že sa správne nezráža krv.

Počas liečby sa nesmie užívať liek, ktorý obsahuje metotrexát.

Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, lebo im hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button