Sandimmun Neoral

Sandimmun NeoralSandimmun Neoral je liek, ktorý sa používa na potlačenie obranných reakcií organizmu. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou látkou je cyklosporín.

Princíp lieku Sandimmun Neoral


Cyklosporín funguje ako tzv. inhibítor (tlmič) kalcineurínu. Kalcineurín je veľmi zjednodušene povedané zlúčenina v našom organizme, ktorá aktivuje niektoré časti imunitného systému.

Vďaka cyklosporínu je kalcineurín tlmený a to vedie k oslabeniu bunkovej aj nebunkovej imunity.

Využitie

Sandimmun Neoral sa využíva na tlmenie imunitnej odpovede u niektorých pacientov po orgánových transplantáciách, aby sa predišlo poškodeniu transplantovaného orgánu.

Prípravok možno využiť aj po transplantáciách kostnej drene.

Ďalším možným využitím sú niektoré formy autoimunitných chorôb. Medzi také patrí napr. endogénna uveitída vrátane Behçetovej uveitídy, atopická dermatitídapsoriáza, reumatoidná artritída alebo nefrotický syndróm.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi a zdravotnom stave pacienta, ale aj na závažnosti ochorenia resp. druhu transplantovaného orgánu.

Sandimmun Neoral sa vyrába v podobe kapsúl o sile 25-100 miligramov.

Dávka je prísne individuálna, no obvykle sa podáva dvakrát denne. Kapsula sa prehltne celá a zapije sa dostatočným množstvom vody.

Liek je možné podať aj v podobe roztoku, ktorý sa pije (rozpustí sa vo vode).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sandimmun Neoral môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže mať celý rad nežiaducich účinkov, ktorých riziko rastie pri prekročení bezpečnej koncentrácie preparátu v krvi.

Zrejme najzávažnejším je riziko poškodenia tkaniva obličiek s možnosťou rozvoja akútneho alebo chronického zlyhávania obličiek.

Podobne ako u iných imunosupresív, aj tu je zvýšené riziko vzniku infekcií a nádorových ochorení vplyvom oslabenej imunity. Liek môže poškodiť kostnú drene a spôsobiť poruchy tvorby červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek.

Ďalšie možné nežiaduce prejavy zahŕňajú tráviace ťažkosti, psychické poruchy (hlavne nespavosť a bolesti hlavy), bolesti svalov, svalové kŕče, pískanie v ušiach, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny tukov v krvi, zvýšenie rizika vzniku cukrovky 2. typu, vyrážky, svrbenie kože a mnohé ďalšie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí užívajú prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný, dabigatranetexilát (používajú sa na zabránenie vzniku krvných zrazenín po operáciách), bosentan a aliskiren (používajú sa na zníženie vysokého krvného tlaku).

Liek sa nesmie podávať deťom na liečbu inej choroby ako stav po transplantácii, okrem liečby nefrotického syndrómu.

Liek obsahuje ricínový olej, ktorý môže vyvolať nepríjemné pocity v žalúdku a hnačku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button