Vyliec.sk > Liek > Relvar Ellipta

Relvar Ellipta

Relvar ElliptaRelvar Ellipta je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu astmy, ale aj chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými látkami sú flutikazón a vilanterol.


Princíp lieku Relvar Ellipta

Flutikazón patrí do skupiny liekov nazývaných kortikosteroidy. Kortikosteroidy zmierňujú zápal, zmenšujú opuch a podráždenie stien malých dýchacích ciest v pľúcach, a tým postupne zmierňujú dýchacie ťažkosti. Kortikosteroidy taktiež pomáhajú predchádzať záchvatom astmy a zhoršeniu CHOCHP.

Vilanterol patrí do skupiny liekov nazývaných dlhodobo pôsobiace bronchodilatanciá. Uvoľňuje svaly malých dýchacích ciest v pľúcach. Tým pomáha otvoriť dýchacie cesty a uľahčuje prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc. Keď sa užíva pravidelne, pomáha udržiavať dýchacie cesty otvorené.

Využitie

Relvar Ellipta má najväčšie využitie u pľúcnych chorôb známych ako astma a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) na udržiavaciu liečbu. To znamená, že preparát sa užíva dlhodobo preventívne, aby sa predišlo náhlemu zhoršeniu s dýchavičnosťou a kašľom. Pri akútnom zhoršení chorôb dávame však prednosť skôr iným preparátom (napríklad salbutamol).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Relvar Ellipta sa vyrába v podobe bieleho prášku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora (ten je súčasťou balenia).

K dispozícii sú dve odlišné sily: 92/22 mikrogramov a 184/22 mikrogramov (92/184 mikrogramov flutikazónu a 22 mikrogramov vilanterolu v 1 dávke).

Odporúčaná dávka na liečbu astmy je jedna inhalácia slabšej verzie lieku jedenkrát denne. V prípade ťažšej formy astmy môže lekár podať silnejšiu verziu.

Odporúčaná dávka na liečbu CHOCHP je jedna inhalácia slabšej verzie lieku jedenkrát denne. Vyššia sila lieku nie je vhodná na liečbu CHOCHP.

Liek sa má používať každý deň a nielen vtedy, keď pacient má dýchacie ťažkosti alebo iné príznaky CHOCHP a astmy.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Relvar Ellipta môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek má pomerne dosť nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria bolesti hlavy a bežné nachladnutie. Menej často môže spôsobiť kvasinkovú infekciu v ústachbronchitíduzápal prinosových dutínchrípkunádchu, upchatý noskašeľ, zoslabnutie kostí vedúce k zlomeninám, horúčku, bolesť kĺbov, svalové kŕče, bolesť chrbta, ale aj bolesť žalúdka.

U ľudí so zeleným zákalom nemožno vylúčiť zhoršenie ťažkostí. Vzhľadom k prítomnosti kortikoidu v preparáte nemožno teoreticky vylúčiť rozvoj celkových nežiaducich účinkov kortikoidov, pri dodržiavaní odporúčaných dávok je to však krajne nepravdepodobné. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako opuch, žihľavka, dýchavičnosť, slabosť alebo motanie hlavy.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov, ale v prípade liečby astmy je hranica 12 rokov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Relvar Ellipta obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.