Ratiograstim

Ratiograstim je liek, ktorý je využívaný najmä v onkológii a hematológii. Najviac sa liek používa na liečbu leukopénie – nedostatok bielych krviniek. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou zložkou je filgrastim.
Princíp lieku Ratiograstim
Filgrastím je biotechnologickým spôsobom vyrobená bielkovina v baktérii nazývanej Escherichia coli.
Patrí do skupiny bielkovín nazývaných cytokíny a je veľmi podobná prírodnej bielkovine, ktorá sa prirodzene vytvára vo vašom tele.
Filgrastím stimuluje kostnú dreň (tkanivo, kde sa vytvárajú nové krvinky), aby sa v nej tvorilo viacej krviniek, najmä niektorých typov bielych krviniek.
Biele krvinky sú dôležité, pretože pomáhajú vášmu organizmu bojovať s infekciou.
Využitie
Preparát Ratiograstim je podávaný niektorým pacientom, ktorí majú nedostatok bielych krviniek.
Obvykle ide o dôsledok podávania rôznych liekov tlmiacich krvotvorbu (typicky chemoterapeutiká používaná v liečbe nádorových ochorení).
Úplne špeciálnou indikáciou podania lieku je nebezpečná febrilná neutropénia. Liek zvýši počet bielych krviniek a tým aj obranyschopnosť organizmu proti infekcii.
Okrem toho je liek užitočný aj pri iných stavoch, ktoré sú transplantácia kostnej drene a neutropénia u pacientov s HIV infekciou.
Podávanie
Ratiograstim nesmie byť v žiadnom prípade podávaný bez odporúčania hematológa, či onkológa. Množstvo lieku záleží od ochorenia a od hmotnosti pacienta.
Liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je možné podať 1x denne. Počas liečby sa monitoruje krvný obraz a pri zvýšení počtu bielych krviniek sa terapia ukončuje.
Tento liek sa podáva injekciou, buď ako intravenózna infúzia (kvapkacia infúzia) alebo subkutánna injekcia (do tkaniva hneď pod kožu).
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Ratiograstim môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace problémy (najmä nevoľnosť a vracanie, ale aj zápcha, hnačka či nechutenstvo), zvýšenie pečeňových testov a bolesti na hrudníku.
Liek taktiež môže spôsobiť únavu, slabosť, kašeľ, bolesť hrdla, bolesti hlavy, vykašliavanie krvi, bolesti svalov, vznik áft v dutine ústnej, zápaly ďasien a ďalšie.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vyrážka, svrbenie, dýchavičnosť alebo opuch tváre.
Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Použité zdroje: základné zdroje textu