Rasilez HCT

Rasilez HCTRasilez HCT je liek, ktorý sa používa v kardiológii na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnymi látkami sú aliskiren a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Rasilez HCT


Aliskiren je inhibítor renínu, ktorý stojí na počiatku renín-angiotenzínového systému (RAS systém). Inhibítory renínu zmenšujú množstvo angiotenzínu II, ktoré si telo môže vytvoriť.

Angiotenzín II spôsobuje zúženie krvných ciev, čo zvyšuje krvný tlak. Zmenšenie množstva angiotenzínu II umožní uvoľnenie krvných ciev, čo znižuje krvný tlak.

Aliskiren nielen znižuje krvný tlak, ale má veľký ochranný efekt aj na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody. Zníženie objemu tekutiny v cievach pomáha znižovať krvný tlak.

Využitie

Liek Rasilez HCT je používaný na liečbu vysokého krvného tlaku.

Používa sa u pacientov, ktorých krvný tlak dostatočne nezníži aliskiren alebo hydrochlorotiazid, keď sa užívajú samotné. Môže sa tiež použiť u pacientov, ktorých krvný tlak dostatočne znížia aliskiren a hydrochlorotiazid, keď sa užívajú v samostatných tabletách, aby sa tak nahradili rovnaké dávky týchto dvoch liečiv.

Vysoký krvný tlak zvyšuje pracovnú záťaž srdca a ciev. Ak takýto stav trvá dlho, môžu sa poškodiť krvné cievy mozgusrdca a obličiek, čo môže vyústiť do mŕtvicezlyhania srdcasrdcového infarktu alebo zlyhania obličiek.

Zníženie krvného tlaku na normálnu hodnotu zmenšuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Rasilez HCT existuje vo forme tabliet o sile 150/12,5 a 300/25 miligramov (150-300 miligramov aliskirenu a 12,5-25 miligramov hydrochlorotiazidu). Zvyčajná začiatočná dávka je jedna 150/12,5 mg tableta raz denne.

Účinok znižujúci krvný tlak sa prejaví do dvoch týždňov od začatia liečby. Neskôr sam môže denná dávka zvýšiť na 300/25 mg.

Tableta sa užíva vcelku a zapije sa trochou vody. Liek sa užíva s ľahkým jedlom raz denne, pokiaľ možno každý deň v rovnakom čase.

Pacient sa musí vyhýbať užívaniu tohto lieku spolu s ovocnou šťavou alebo nápojmi, ktoré obsahujú rastlinné výťažky (vrátane bylinných čajov).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Rasilez HCT môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu tento liek spôsobuje minimálne nežiaduce účinky. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy, najmä hnačka, a niekedy spôsobuje opuchy či bolesti kĺbov.

Pri kombinácii so sartanmi sa niekedy vyskytuje hyperkaliémia. Podľa nových odporúčaní sa spomínaná kombinácia Rasilez HCT + sartan či ACE-Inhibítor neodporúča u diabetikov, kvôli vyššiemu výskytu nežiaducich účinkov.

Hydrochlorotiazid môže za určitých okolností príliš znížiť krvný tlak a navyše môže vyvolať straty iónov a rozvrat vnútorného prostredia. Môže ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov, čo môže vyvolať cukrovku 2. typu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vyrážka, svrbenieopuch tváre, pier alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním alebo závraty.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú príznaky angioedému, poruchu funkcie obličiek (anúriu) alebo pečenednu, vysoký vápnik a nízky draslík alebo sodík.

Rasilez HCT nie je vhodný pre pacientov mladších ako 2 roky (u starších pacientov sa môže liek podať len so súhlasom lekára) a pre ženy počas 2. a 3. trimestra tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje laktózu a pšeničný škrob, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button