Protelos

ProtelosProtelos je liek, ktorý sa používa najmä v osteológii (odbor medicíny zaoberajúci sa problematikou kostí), a to na liečbu osteoporózy. Patrí do skupiny soli a ióny pre perorálnu a parenterálnu aplikáciu a jeho účinnou zložkou je stroncium ranelát.

Princíp lieku Protelos


Stroncium ranelát patrí medzi soli stroncia. Stroncium je chemický prvok, ktorý je svojou stavbou značne podobný vápniku a vďaka tomu je ľahko zabudovateľný do kostí a zubnej skloviny.

Stroncium v kostiach zosilňuje ich pevnosť a znižuje riziko zlomenín. Okrem toho bol preukázaný efekt stroncia ranelátu na útlm odbúravania kostnej hmoty.

Využitie

Protelos je liek používaný na liečbu závažnej osteoporózy s vysokým rizikom zlomenín, pre ktorých nie sú možné iné alternatívne liečby.

U žien po menopauze znižuje stroncium ranelát riziko zlomenín chrbtice a bedra.

Telo stále rozkladá starú kosť a tvorí nové kostné tkanivo. Ak pacient má osteoporózu, jeho telo rozloží viac kosti, ako jej vytvorí, takže postupne nastáva strata kosti a kosti pacienta sa stávajú tenšie a krehkejšie.

Toto je obzvlášť bežné u žien po menopauze. Mnohí ľudia s osteoporózou nemajú žiadne príznaky. Avšak osteoporóza spôsobuje väčšiu náchylnosť na fraktúry (zlomeniny kostí), hlavne chrbtice, bedier a zápästí.

Podávanie

Protelos sa vyrába v podobe granulátu v sáčkoch, ktorý sa rozpustí vo vode a vypije sa. Bežná dávka pre dospelého človeka je obsah jedného vrecka (2 gramy účinnej látky) denne. Užívanie lieku bez odporúčania lekára – špecialistu je zakázané.

Je odporúčané, aby sa liek užil pred spaním, uprednostňuje sa najmenej 2 hodiny po večeri.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Protelos môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov a aj to je jeden z dôvodov, prečo by sa jeho podávanie malo dobre zvážiť.

Pri užívaní preparátu sa môžu objaviť tráviace ťažkosti (vracanie, bolesť brucha, zápcha, plynatosť), bolesti hlavy, motanie hlavy, poruchy spánku, nervozita, zvýšenie cholesterolu a zvýšenie pečeňových testov

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako žihľavka, svrbenie kože alebo vyrážka.

Z vážnejších kardiovaskulárnych komplikácií je nutné spomenúť zvýšené riziko ischemickej choroby srdcazvýšenú zrážanlivosť krvi s vyšším výskytom trombóz a embólií.

Protelos nesmú užívať pacienti, ktorí majú krvnú zrazeninu, ischemickú chorobu srdca, anginu pectoris alebo srdcovú či cievnu mozgovú príhodu.

Liek sa neodporúča pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button