Protelos

Protelos je liek, ktorý sa používa najmä v osteológii (odbor medicíny zaoberajúci sa problematikou kostí), a to na liečbu osteoporózy. Patrí do skupiny soli a ióny pre perorálnu a parenterálnu aplikáciu a jeho účinnou zložkou je stroncium ranelát.
Princíp lieku Protelos
Stroncium ranelát patrí medzi soli stroncia. Stroncium je chemický prvok, ktorý je svojou stavbou značne podobný vápniku a vďaka tomu je ľahko zabudovateľný do kostí a zubnej skloviny.
Stroncium v kostiach zosilňuje ich pevnosť a znižuje riziko zlomenín. Okrem toho bol preukázaný efekt stroncia ranelátu na útlm odbúravania kostnej hmoty.
Využitie
Protelos je liek používaný na liečbu závažnej osteoporózy s vysokým rizikom zlomenín, pre ktorých nie sú možné iné alternatívne liečby.
U žien po menopauze znižuje stroncium ranelát riziko zlomenín chrbtice a bedra.
Telo stále rozkladá starú kosť a tvorí nové kostné tkanivo. Ak pacient má osteoporózu, jeho telo rozloží viac kosti, ako jej vytvorí, takže postupne nastáva strata kosti a kosti pacienta sa stávajú tenšie a krehkejšie.
Toto je obzvlášť bežné u žien po menopauze. Mnohí ľudia s osteoporózou nemajú žiadne príznaky. Avšak osteoporóza spôsobuje väčšiu náchylnosť na fraktúry (zlomeniny kostí), hlavne chrbtice, bedier a zápästí.
Podávanie
Protelos sa vyrába v podobe granulátu v sáčkoch, ktorý sa rozpustí vo vode a vypije sa. Bežná dávka pre dospelého človeka je obsah jedného vrecka (2 gramy účinnej látky) denne. Užívanie lieku bez odporúčania lekára – špecialistu je zakázané.
Je odporúčané, aby sa liek užil pred spaním, uprednostňuje sa najmenej 2 hodiny po večeri.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Protelos môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Liek môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov a aj to je jeden z dôvodov, prečo by sa jeho podávanie malo dobre zvážiť.
Pri užívaní preparátu sa môžu objaviť tráviace ťažkosti (vracanie, bolesť brucha, zápcha, plynatosť), bolesti hlavy, motanie hlavy, poruchy spánku, nervozita, zvýšenie cholesterolu a zvýšenie pečeňových testov.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako žihľavka, svrbenie kože alebo vyrážka.
Z vážnejších kardiovaskulárnych komplikácií je nutné spomenúť zvýšené riziko ischemickej choroby srdca a zvýšenú zrážanlivosť krvi s vyšším výskytom trombóz a embólií.
Protelos nesmú užívať pacienti, ktorí majú krvnú zrazeninu, ischemickú chorobu srdca, anginu pectoris alebo srdcovú či cievnu mozgovú príhodu.
Liek sa neodporúča pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.
Použité zdroje: základné zdroje textu