Microgynon

MicrogynonMicrogynon patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a levonorgestrel (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Microgynon


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Použitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Microgynon je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Microgynon existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Balenie Microgynonu obsahuje 21 obalených tabliet. Každá tableta v blistri je označená názvom dňa v týždni, kedy sa má užiť.

Užíva sa jedna obalená tableta každý deň približne v rovnaký čas a zapíja sa potrebným množstvom vody. Pokračuje sa v smere šípok tak dlho, kým sa nevyužíva všetkých 21 tabliet z blistra.

Potom počas nasledujúcich 7 dní sa neužívajú žiadne tablety. V priebehu týchto siedmich dní bez užívania tabliet (inak nazývaných aj týždeň bez tabliet) má začať krvácanie.

Toto takzvané „krvácanie z vysadenia“ zvyčajne začína na 2. alebo 3. deň týždňa po užití poslednej obalenej tablety.

Na ôsmy deň po užití poslednej tablety (to je po sedemdňovom týždni bez tabliet) sa majú začať užívať tablety z ďalšieho blistra, dokonca aj keď krvácanie ešte neskončilo.

To znamená, že pacientka musí začať užívať tablety z nového blistra vždy v rovnaký deň v týždni a krvácanie z vysadenia sa dostaví každý mesiac v rovnakých dňoch.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. nevoľnosť, bolesť brucha, prírastok telesnej hmotnosti, bolesť hlavy, depresívne nálady, zmeny nálady, bolesť v prsníkoch vrátane citlivosti prsníkov.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zvracanie, hnačka, zadržiavanie tekutín, migréna, znížený záujem o sex, zväčšenie prsníkov, vyrážka, žihľavka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button