Lodoz
Lodoz je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými zložkami sú bisoprolol a hydrochlorotiazid.
Princíp lieku Lodoz
Bisoprolol patrí medzi beta-blokátory a v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduci efekt stresovej reakcie na orgány.
Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.
Bisoprolol patrí medzi tzv. kardioselektívne beta-blokátory, to zjednodušene povedané znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci.
Hydrochlorotiazid patrí medzi diuretiká, čo sú lieky zvyšujúce výdaj tekutín v obličkách.
Využitie
Lodoz sa používa najmä v liečbe vysokého krvného tlaku, ktorý nie je dostatočne kompenzovaný.
Beta-blokátor obsiahnutý v lieku môže byť indikovaný aj u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch, ale aj kardiomyopatia) vrátane srdcového zlyhávania.
Predtým boli beta-blokátory u zlyhania srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné.
Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.
Diuretikum má pomocný efekt, zvyšuje výdaj moču, znižuje objemové preťaženie srdca a zosilňuje účinok lieku na zníženie krvného tlaku.
Podávanie
Záleží striktne na odporúčaní lekára a bez jeho vedomia sa liek nesmie užívať. Lodoz sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5/6,25 až 10/6,25 miligramov (2,5-10 mg bisoprololu a k tomu vždy 6,25 mg hydrochlorotiazidu).
Zvyčajná počiatočná dávka je jedna tableta lieku o sile 2,5/6,25 denne. Ak je účinok tejto dávky na zníženie krvného tlaku nedostatočný, dávka sa zvyšuje na jednu tabletu o sile 5/6,25 denne a ak je odpoveď stále nedostatočná, užíva sa jedna tableta lieku o sile 10/6,25 denne.
Lodoz sa užíva ráno, spolu s jedlom alebo bez jedla. Tabletu sa prehltne s malým množstvom tekutiny, nesmie sa rozhrýzť.
Liečba sa nikdy neukončujte náhle, ale postupne.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Lodoz môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Väčšina nežiaducich účinkov preparátu súvisí s bisoprololom. Ten môže spôsobiť príliš veľké zníženie krvného tlaku a z toho sa môže objaviť slabosť a kolapsy.
Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.
Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida, bolesti hlavy, únava, závraty a rôzne tráviace ťažkosti (vracanie, hnačka, zápcha).
Hydrochlorotiazid môže navyše vyvolať straty iónov a rozvrat vnútorného prostredia. Tiež môže ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.
Lodoz nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú astmu, srdcové zlyhanie, kardiogénny šok (závažný akútny stav srdca, ktorý vedie k nízkemu krvnému tlaku a zlyhaniu obehu) a poruchy srdcového rytmu.
Okrem toho sa nesmie podávať pacientom, ktorí majú neliečený feochromocytóm, závažné formy ochorenia periférnych tepien (napríklad Raynaudov syndróm) a závažné poškodenie pečene alebo obličiek.
Lodoz nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov a pre tehotné alebo dojčiace ženy.
Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholický nápojov.
Použité zdroje: základné zdroje textu