Citalopram
Citalopram zaraďujeme k antidepresívam a účinnou látkou je citalopram. Tento liek patrí do skupiny antidepresív, ktoré nazývame selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu.
Princíp
Pre lepšie pochopenie princípu fungovania liečiva, sérotonín je derivát aminokyseliny tryptofánu. V tele človeka sérotonín pôsobí ako neurotransmiter a vazokonstriktor.
Pod pojmom neurotransmiter rozumieme látku, ktorá pomáha pri prenose nervových signálov a vazokonstriktor je látka, ktorá spôsobuje zužovanie ciev.
Využitie
Citalopram je určený predovšetkým na liečbu depresie. Taktiež sa využíva aj na udržiavaciu liečbu, keď hlavné príznaky, ako sú depresia, úzkosť, strach, skleslosť a strata schopnosti prežívať radosť sú už na ústupe, alebo sa vytratili.
V tomto prípade liek pôsobí preventívne a zabraňuje navráteniu choroby. Často sa využíva aj pri liečbe panickej poruchy.
Podávanie
U dospelých pacientov je začiatočná dávka obvykle 20mg a v prípade potreby ju možno zvýšiť na maximálne 40mg denne. U starších pacientov je potrebné dávku znížiť na polovicu odporúčanej dávky pre dospelých, čiže denne 10mg a maximálna denná dávka je 20mg.
Pacienti so zníženou funkciou pečene by mali užívať počiatočnú dávku 10mg denne a dávka sa môže zvýšiť na maximálne 20mg denne. Aj u pacientov so známym pomalým metabolizmom CYP2C19 sa odporúča dávka ako u pacientov so zníženou funkciou pečene.
Tablety sa užívajú nezávisle od jedla a v pravidelných časových intervaloch každý deň. Zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.
Počas tehotenstva sa liek môže užívať len ak je to klinicky nevyhnutné.
Nevýhody
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí ospanlivosť a poruchy spánku, bolesti hlavy, vnímanie tepu vášho srdca, nevoľnosť (nauzea), sucho v ústach, zvýšené potenie a pocit slabosti (astenia).
Ďalšími nežiadúcimi účinkami môžu byť strata chuti do jedla, poruchy koncentrácie, nepokoj, neobvyklé sny, strata pamäti, úzkosť, halucinácie, mánia, celkový pocit nepohodlia alebo nepokoja, zníženie sexuálnej chuti alebo strata citov.
Zriedkavo sa môže objaviť krvácanie, kŕče, neúmyselné a bezúčelné pohyby, opuch rúk a nôh, strata vlasov, rozšírenie očnej zrenice, problémy s močením, zápal pečene (hepatitída), neschopnosť ženy dosiahnuť orgazmus, impotencia (neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu), poruchy ejakulácie, svrbenie, únava alebo zívanie.
Použité zdroje: základné zdroje textu