Vyliec.sk > Choroby > Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakuláciaPredčasná ejakulácia sa odborne označuje ako ejaculatio praecox [ejakulacijó prékoks]. Ide o relatívne častý problém u mužov počas dospievania a pri niektorých pretrváva aj v dospelosti. Z hľadiska lekárskeho sa síce jedná o menej závažný stav, ale môže výrazne zhoršiť kvalitu sexuálneho života a spôsobovať partnerské problémy.

Predčasná ejakulácia a jej príčiny


Príčiny predčasnej ejakulácie nie sú mnohokrát jasné, skôr ide o dôsledok psychických ťažkostí a prípadne psychiatrických porúch.

Celkovo je riziko predčasnej ejakulácie vyššie u mladých mužov na začiatku pohlavného života a u mužov, ktorí majú sex len veľmi zriedka. Všeobecne je vyšší výskyt predčasnej ejakulácie u neobrezaných mužov, pretože obriezka znižuje citlivosť a dráždivosť žalúdka na mechanické podnety.

Prejavy

Je ťažké predčasnú ejakuláciu presne definovať. Je to ejakulácia, ku ktorej pri pohlavnom styku dôjde tak rýchlo, že žena považuje sexuálny styk za krátky a neuspokojivý.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Všeobecne povedané by k ejakulácii malo dochádzať po viac ako 5 minútach, ale je dosť individuálne, čo je v norme a čo už nie. Ak však dôjde k ejakulácii krátko po zavedení penisu do pošvy (či dokonca ešte pred), tak sa o normálny stav samozrejme nejedná.

Diagnostika

Pacient si je svojho problému vedomý a mal by byť vyšetrený sexuológom. Je vhodné pátrať po ďalších psychických poruchách, nadmernej úzkostlivosti a ďalších stavoch, ktoré by mohli s predčasnou ejakuláciou súvisieť.

Liečba

Niekedy je potrebná len určitá trpezlivosť a pochopenie od partnerky a pri pravidelnom sexe predčasná ejakulácia vymizne. Muž sám si môže pomôcť tak, že sa snaží myslieť na nevzrušujúce veci, pomôcť môže použitie kondómu, prípadne rôznych lokálnych anestetík, ktoré znižujú citlivosť penisu a tým oddialia ejakuláciu (samozrejme okrem oddialenia ejakulácie znížia pôžitok pri styku). Pomerne úspešnou technikou na oddialenie ejakulácie je stisk žaluďa penisu tesne pred vyvrcholením.

Ak má predčasná ejakulácia psychický podklad, možno zvážiť dlhodobejšiu psychoterapiu a prípadne podávanie niektorých liekov zo skupiny antidepresív. Je však vhodné upozorniť, že vplyv antidepresív na sexuálny život môže byť značne nevyspytateľný a nie vždy je celkový výsledný efekt uspokojivý.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predcasna-ejakulace

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.