Berotec N

Berotec NBerotec N je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení dýchacej sústavy spojených so zúžením dýchacích ciest. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnou látkou je fenoterol.

Princíp lieku Berotec N


Fenoterol patrí do skupiny liekov nazývaných „selektívne agonisty beta-2-adrenoreceptorov“, a preto pôsobí na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňuje ju, čím sa priedušky rozšíria.

Rozšírenie priedušiek zlepšuje dýchanie u rady pľúcnych ochorení.

Využitie

Berotec N sa používa na prevenciu a bronchodilatačnú liečbu (liečbu na rozšírenie prieduškových dýchacích ciest) stavov s prechodným zúžením dýchacích ciest, ako sú astmachronický zápal priedušiek a chronická obštrukčná choroba pľúc.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Berotec N sa vyrába vo forme roztoku, ktorý sa vdychuje pomocou špeciálneho inhalátora.

Pri akútnych záchvatoch astmy alebo pri ďalších stavoch s prechodným zúžením dýchacích ciest je odporúčaná dávka pre dospelých a deti staršie ako 6 rokov 2 inhalácie. Vo väčšine prípadov to postačuje na rýchle uvoľnenie príznakov.

Ak sa v ťažších prípadoch dýchanie do 5 minút výrazne nezlepší, môže pacient vdýchnuť ďalšie dva vstreky.

Pri dlhodobej liečbe je bežná dávka 1 až 2 inhalácie 3-krát denne, ale nie viac ako 8 vstrekov denne.

U detí sa liek môže podávať len pod dohľadom dospelej osoby.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Berotec N môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Najčastejšie nežiaduce účinky získané z klinických štúdií boli kašeľsucho v ústachbolesť hlavytriaškazápal hrtanazávratporucha hlasunepravidelný tepbúšenie srdca, zníženie hladiny draslíka a nepokoj.

Taktiež môže užívanie lieku vyvolať tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť, vracaniezápcha alebo hnačka.

Okrem toho môže spôsobiť aj zvýšenie vnútroočného tlaku a s tým súvisiace zhoršenie glaukómu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť žihľavkadýchavičnosťkožná vyrážkasvrbenie kože a opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú srdcové ochorenie nazývané „hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia“ alebo silné búšenie srdca.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button