Berlipril

BerliprilBerlipril je liek, ktorý sa radí medzi ACE inhibítory, čo sú jedny z najvyužívanejších liekov na vysoký krvný tlak. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je enalapril.

Princíp lieku Berlipril


Enalapril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Využitie

Berlipril sa používa na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na jeho pozitívne účinky inhibítora na srdce sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatie, u zlyhávanie srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami.

Ak zostane vysoký krvný tlak neliečený, zvyšuje sa riziko srdcového ochorenia alebo cievnej mozgovej príhody.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia na ošetrujúcom lekárovi.

Berlipril sa vyrába v podobe tabliet a bežne sa u dospelých užíva 5 až 10 miligramov s postupným zvýšením na 20 miligramov denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavyzávraty, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačkavracanie), rozmazané videnie a únava.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. ACE inhibítory majú efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie – angioedému, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Berlipril nesmú užívať ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button