Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva Toto nádorové ochorenie sa tiež označuje ako kolorektálny karcinóm. Bohužiaľ v úmrtnosti na toto ochorenie je Slovenská republika na jednom z prvých miest na svete, aj keď vďaka skríningovým programom by sa mala situácia pomaly začať zlepšovať.

Rakovina hrubého čreva a jej príčiny


Istá časť prípadov tohto ochorenia je podmienená geneticky. To znamená, že riziko vzniku rakoviny hrubého čreva je vyššie u ľudí, ktorí toto ochorenie majú v rodine medzi blízkymi príbuznými.

Neexistuje zrejme jeden vyvolávajúci gén, ide skôr o súhru viacerých génov. Patria sem najmä Lynchov syndróm a familiárna adenomatózna polypóza (FAP). Lynchov syndróm znamená výskyt rakoviny hrubého čreva na základe mutácie génov opravujúcich DNA.

Rakovina hrubého čreva vzniká v teréne čreva nepostihnutého polypmi a typicky sa v postihnutých rodinách objavuje u rady jej členov.

Niektoré formy Lynchovho syndrómu potom zvyšujú riziko ďalších zhubných nádorov. U genetickej vady nazvanej ako familiárna adenomatózna polypóza sa v hrubom čreve už od mladého veku vyskytujú stovky výrastkov črevnej steny (tzv. polypov), nádorový zvrat niektorého z nich sa rovná takmer istote a je nutné chirurgické riešenie.

Podobný problém nájdeme napríklad u Gardnerovho a Turcotovho syndrómu, ktoré považujeme za špecifické podtypy FAP.

Veľký vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva má zrejme aj strava, predpokladá sa, že veľký príjem tukov a bielkovín spojený s malým príjmom vlákniny je nebezpečný.

Vláknina prečisťuje črevá, bez dostatočného príjmu vlákniny sa zvyšky potravy hromadia v čreve a sú rozkladané na potenciálne rakovinotvorné látky.

Denne je potreba prijať aspoň 30g vlákniny, ak chceme nejaký pozitívny efekt. V strave sa na vznik rakoviny hrubého čreva predpokladá aj významný škodlivý vplyv pitia piva.

A samozrejme, veľkým rizikovým faktorom je mužské pohlavie a vek. S tým sa nič nenarobí, ale je dobré si to uvedomiť.

Prejavy

Rakovina hrubého čreva sa spočiatku prejavuje len nenápadne, môže sa prejaviť jasne červenou krvou v stolici (mnohokrát však okom nezistiteľnou), chudokrvnosťou z chronických strát krvi, striedaním zápchy a hnačky a neurčitými črevnými ťažkosťami vrátane častejšieho nálezu hlienu v stolici, až v pokročilých štádiách to môže byť chudnutiebolesti brucha, únava, a pod.

Pokročilé formy nádoru môžu spôsobiť zúženie čreva a niekedy aj črevnú nepriechodnosť. Rakovina konečníka sa prejavuje okrem iného bolestivosťou konečníka a bolesťami pri stolici.

Veľa počiatočných príznakov môže byť na prvých pohľad úplne banálnych a je na lekárovi, ako obozretný u konkrétneho pacienta bude.

Problém je, že mnoho vyššie uvedených príznakov (nie však krv v stolici a chudokrvnosť) sa vyskytujú aj u neškodného a veľmi častého syndrómu dráždivého čreva.

Tip: Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom článku s názvom rakovina – všeobecne.

Prevencia

Prevenciou je čiastočné obmedzenie rizikových faktorov, tzn. zdravšie stravovanie s vyšším príjmom vlákniny a veľmi to radšej nepreháňať s pivom.

V SR funguje prepracovaný skríningový program cielený na skorý záchyt jedincov s rakovinou hrubého čreva. Jeho základom sú testy na okultné krvácanie (Toks), ktoré sa od 50 rokov veku vykonávajú 1x ročne cestou praktických lekárov a gynekológov.

Pri pozitívnom teste sa vykonáva kolonoskopia. Vo veku 55 rokov si potom každý môže rozmyslieť, či chce pokračovať v testoch na okultné krvácanie so zníženou frekvenciou na 2 roky, alebo či chce vykonať skríningovú kolonoskopiu.

Skríningový program sa týka väčšiny populácie okrem ľudí so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva (preukázaný genetický predpoklad, výskyt polypov inde v tráviacom trakte, rodinný výskyt rakoviny hrubého čreva, a pod.).

Konkrétny postup je vždy individuálny, všeobecne povedzme, že títo ľudia sú vyšetrovaní v mladšom veku a intenzívnejšie, skôr sa dáva prednosť kolonoskopii pred Toks.

Nutné je však dodať, že ani tá najlepšia prevencia nemôže byť 100% úspešná. Riziko možno znížiť, ale nemožno ho úplne odstrániť, s tým sa musíme zmieriť.

Rakovina hrubého čreva a jej diagnostika

Podozrenie na rakovinu hrubého čreva môžeme zistiť z klinických príznakov a ťažkostí pacienta. Nádor môže byť nájdený na základe vyšetrenia Toks, základnou diagnostickou metódou je však kolonoskopia.

Tá umožní vizualizovať nádorové tkanivo, určiť miesto nádoru a odobrať vzorky na histologické vyšetrenie.

nádoru a prípadne zistenie vzdialených metastáz môžeme vykonať pomocou ultrazvuku brucha alebo CT vyšetrenia.

Liečba

Závisí na štádiu, kedy bola rakovina objavená. V štádiu nádorového začínajúceho zhubného polypu sa tento polyp kolonoskopom elegantne odstráni (tzv. polypektómia).

Nemusí potom byť potrebná žiadna chirurgická operácia, pacient sa ani neuspáva. Iba musí určitú dobu pred výkonom vysadiť lieky na „riedenie krvi“ (napr. Warfarin).

V pokročilejšom štádiu sa už pri rozhodovaní o liečbe spolupracuje s onkológom, najlepšou voľbou je chirurgické odstránenie časti čreva, často sa odstraňujú aj miestne lymfatické uzliny a vyšetrujú sa na prítomnosť metastáz.

Liečbu možno doplniť chemoterapiou a niekedy aj biologickú liečbou, ale o tom všetkom už rozhoduje onkológ. Nemusím snáď dodávať, že najlepšie je zachytiť a zaliečiť nádor v prvom štádiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-tlusteho-streva

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button