Nedostatok železa – chudokrvnosť
Nedostatok železa je snáď najčastejšou príčinou vzniku anémie. Železo je nepostrádateľnou zložkou krvného farbiva, hemoglobínu. Keď nemáme železo, nebude sa vyrábať hemoglobín a máme problém. Hneď úvodom upozorňujeme, že všeobecný článok o chudokrvnosti čiže anémií nájdete tu. Naše telo obsahuje len cca 6 gramov železa, čo je hmotnosť asi tak jedného klinca. Je to málo, a preto má náš organizmus obrovskú snahu železom šetriť.
Železo je v telových bunkách uložené naviazaním na bielkovinu feritín (zásobáreň) a v krvi sa na miesto potreby transportuje naviazané na bielkovinu transferín (transport).
Nedostatok železa a jeho príčiny
Hlavnými príčinami je nedostatočný prísun železa v potrave, čo súvisí s nevhodným stravovaním.
Ďalšie, a to extrémne dôležitý faktor, sú straty krvi. Najbežnejším dôvodom je pravidelné menštruačné krvácanie žien.
Ak sa vyššie uvedené faktory skombinujú, je riziko vzniku anémie veľké. Podobne môže dochádzať k stratám železa pri dlhodobých stratách krvi do stolice, alebo do moču. Ďalšou možnosťou môže byť porucha vstrebávania železa v čreve.
Príčinou tohto stavu môžu byť hnačky a poruchy vstrebávania živín, ako je neliečená celiakia, či Crohnova choroba.
Prejavy
Chudokrvnosť sa prejavuje niekoľkými základnými príznakmi. Väčšina z nich súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny.
Klasickými príznakmi sú slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava.
Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách. U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú biele.
Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať a je dýchavičný. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snažia viac pracovať, aby okysličili krv. Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá veľký efekt.
Celkovo spomínané príznaky chudokrvnosti zhrňujeme pod pojem anemický syndróm.
Diagnostika
Z krvi zistíme pokles koncentrácie hemoglobínu a počtu erytrocytov a tým stanovíme diagnózu anémie. Nízka koncentrácia železa v krvi bude svedčiť pre jeho nedostatok v organizme.
Podozrenie potvrdí nízka hladina bielkoviny feritínu v krvi, ktorá je v priamej úmere s množstvom zásob železa. Nízky ferritin znamená málo zásob.
Tiež nájdeme vysokú väzbovú kapacitu bielkoviny transferínu pre železo. To jednoducho znamená, že transferín lačný po železe. Chce ho totiž nadviazať a potom transportovať na miesto potreby. Lenže má smolu, železo jednoducho nie je.
Prevencia
Prevenciou je vhodné stravovanie s dostatočným príjmom železa. Veľa železa je v mäse, najmä v pečeni. Aj množstvo neživočišných potravín, ako napríklad hrach a fazuľa, je bohatá na železo.
Železo je aj v špenáte, ale je ho tam menej, než sa všeobecne traduje.
Vzhľadom k faktu, že železo sa z nášho tráviaceho traktu oveľa horšie vstrebáva pri nedostatku vitamínu C, nie je zlé k tomu zahryznúť niečo, čo obsahuje vitamínu C veľa – napríklad zemiaky, alebo citrusové plody (pomaranče, mandarínky).
Nedostatok železa a liečba tohto stavu
Ak máme málo železa, musíme liečiť pacienta železom. Podávajú sa tabletky obsahujúce železo a pravidelne sa kontroluje krvný obraz, či dochádza k nejakému zlepšeniu.
Dovoľujeme si upozorniť, že železo používané v tabletovej forme môže spôsobiť zelenú alebo čiernu farbu stolice a človek si potom mylne myslí, že má krv v stolici.
Ak očakávame minimálne vstrebávanie železa v tráviacom trakte, je lepšie podať špeciálne preparáty železa vnútrožilovo (napr. Ferinject).
Pozn: U choroby zvanej hemochromatóza je problém úplne opačný. Vrodená genetická vada spôsobí, že sa železo v čreve začne nekontrolovane vstrebávať a ukladať v orgánoch, ktoré poškodzuje. Naše šetrivé telo nemá žiadne mechanizmy, ako sa ho zbaviť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-zeleza-chudokrevnost
Použité zdroje: základné zdroje textu