Strata ochlpenia

Strata ochlpenia môže byť spôsobený z viacerých dôvodov (napr.: alopécia, ochorenia pečene, neurologické a metabolické ťažkosti,…). Ochlpenie rastie po celom povrchu nášho tela okrem dlaní a chodidiel. Priemerný človek má na hlave 100 000-150 000 vlasov a za deň mu ich vypadne niekedy až 100. Takže ak nájdete zopár vlasov na vašej kefe, nemusíte sa plašiť je to pomerne bežné. Ale ak ide o stratu vlasov alebo ochlpenia vo väčšom množstve a pravidelne, tak už je dôvod na obavu. 

Príčiny straty ochlpenia:


1. Alopécia

Najčastejšie je strata ochlpenia spôsobená práve alopéciou. Alopécia je nenákazlivé  autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje stratov vlasov alebo  ochlpenia u mužov aj u žien.

Tato choroba môže mať viac príčin, či už sú vrodené alebo aj nadobudnuté (stres alebo nesprávna životospráva).

U človeka je prirodzené vypadnutie 50-100 vlasov za deň, ak však ide o vypadnutie viac ako 100 vlasov za deň nastáva problém a môže ísť o alopéciu, pri masívnej alopécii ide až o 1000 vlasov za deň.

Poznáme viac druhov alopécie:

  • Alopecia areata – označenie pre vypadávanie vlasov v zhlukoch na tele
  • Alopecia totalis – úplná strata vlasov na skalpe
  • Alopecia barbae – strata tvarového ochlpenia
  • Androgénna alopécia – (mužská plešina) Ide  o stenčovanie vlasov až do úplnej priesvitnosti.
  • Alopecia mucinosa
  • Alopecia universalis– strata celého ochlpenia

2. Poruchy stravovania a nedostatok živín, aj vitamínov

Strata ochlpenia nastáva aj v prípade nedostatku vitamínov skupiny B, D a aj E. Alebo aj pri nedostatku minerálov a stopových prvkov (železo, zinok, meď alebo horčíka).

No nielen nedostatok týchto vitamínov pôsobí na stratu ochlpenia, dôležitým faktorom je aj nadbytok vitamínu A. Tento vitamín sa nachádza výlučne v živočíšnych výrobkoch (vajcia, syry, maslo, mlieko a mäso).

3. Ochorenia pečene

Aj pri niektorých ochoreniach pečene dochádza ku strate ochlpenia a to napríklad pri hemochromatóza (nadmerné ukladanie železa do tkanív). Alebo pri hepatitíde. Hepatitída je vírusové ochorenie spôsobujúce zápal pečene (ľudovo žltačka).

Ale aj pri cirhóze pečene nastáva strata ochlpenia. Pečeňová cirhóza je dlhodobo prebiehajúci proces, ktorý je rozptýlený po celom pečeňovom tkanive.

Jeho výsledkom je úplné narušenie pôvodnej stavby ako samotného tkaniva tohto orgánu, tak aj cievneho riečiska, ktoré ním prebieha. Výskyt tohto ochorenia bohužiaľ nie je vzácny a počet chorých stále stúpa.

4. Neurologické a metabolické ťažkosti

Na stratu ochlpenia môžu mať vplyv aj neurologické príčiny (diabetická neuropatia).

Diabetická neuropatia je ochorenie nervového systému, kedy dochádza k postihnutiu nervov a najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje spolu s cukrovkou, z čoho plynie aj jeho názov.

Dochádza pri nej k strate ochlpenia na nohách a rukách. Aj metabolické poruchy môžu mať vplyv na tento príznak.

Diagnostika straty ochlpenia

Priemerný dospelí človek má 100 000 – 150 000 vlasov. Strata ochlpenia sa prejavuje nadmerným vypadávaním vlasov alebo ochlpenia.

Cyklus vlasového rastu je cca 3-5 rokov potom vypadne, za 1 mesiac narastie vlas o približne jeden centimeter.

U človeka je prirodzené vypadnutie 50-100 vlasov za deň, ak však ide o vypadnutie viac ako 100 vlasov ide o stratu ochlpenia.

Ako liečiť stratu ochlpenia

Bežná liečba straty ochlpenia stojí najmä na základe diagnostiky príčiny a následnej liečby tejto príčiny.

Ak je príčina lokálna, napríklad mykotická alebo iná infekcia, aplikujú sa aj lokálne antimykotické prípravky a prípravky pôsobiace na iné mikroorganizmy.

V prípade problémov s hormónmi sa využíva substitučná hormonálna liečba, ktorá stabilizuje ich hladinu.

U ľudí s alopéciou areata, kedy nastáva ložiskové vypadávanie vlasov, sa aplikujú najmä kortikosteroidy, prípadne sa využíva terapia ultrafialovým žiarením.

Kedy navštíviť lekára

Ak človek na sebe spozoruje bez nejakej viditeľnej vonkajšej príčiny stratu ochlpenia, mal čo najskôr navštíviť lekára kvôli diagnostike niektorej z vyššie spomenutých chorôb.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button