Naliehavé močenie

Naliehavé močenie môžeme chápať ako súrnu potrebu vymočiť sa. Najčastejšie sa to spája s ochorením močovej sústavy, no niekedy ide aj o ochorenie nervového systému, kedy sa dostaví pocit, že sa musíme vymočiť. Často je tento pocit falošný, pretože v skutočnosti nemáme čo vylúčiť. Existujú aj ďalšie príčiny, o ktorých si budeme teraz hovoriť.
Príčiny naliehavého močenia:
1. Zápaly močovej sústavy
Mnohokrát je za vznikom naliehavého močenie zápalové ochorenie, ktoré postihuje močovú sústavu. Ide napríklad o zápal močového mechúra či zápal obličiek.
Často sa to spája s infekciami močových ciest.
Okrem toho sa objavuje aj časté močenie, prerušované močenie, pálenie alebo rezanie pri samotnom močení a pocit nedokonalého vymočenia.
2. Hyperaktívny močový mechúr
Citlivý alebo hyperaktivný močový mechúr je pomerne častá poruchu, ktorá postihuje o čosi viacej mužov.
Za jej vznikom je svalstvo močového mechúra, ktoré je nadmerne aktívne. Vznik hyperaktívneho močového mechúra môže zapríčiniť nejaký úraz, stavy postihujúce svaly, nervy a tkanivá (napríklad mŕtvica alebo roztrúsená skleróza) a nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšený tlak na močový mechúr.
Porucha sa prejavuje urgentnou inkontinenciou moču, kedy dochádza k samovoľnému úniku moču, ktorý je predchádzaný naliehavým močení.
Tento stav sa môže opakovať niekoľkokrát denne, no kľudne sa môže objaviť aj počas spánku.
3. Zväčšená prostata
Nezhubné zväčšenie prostaty je u mužov veľmi častým ochorením, ktorého početnosť je vyššia u starších pacientov, najmä nad 80 rokov.
Nejde síce o závažnú chorobu, no napriek tomu dokáže človeku znepríjemniť život.
K zväčšeniu prostaty dochádza vtedy, keď sa bunky tohto orgánu začnú viac množiť. Odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakoviny prostaty je náročné a potrebujeme na to rôzne vyšetrenia. Aj preto sú prejavy u oboch chorôb rovnaké.
Patria sem časté močenie (najmä v noci), prerušované močenie, odtok tenkého prúdu moču a pocity nedokonalého alebo naliehavého močenia.
4. Tehotenstvo
Počas tehotenstva je organizmus náchylnejší na vznik rôznych chorôb či infekcií. Je to spôsobené tým, že telo je oslabené, pretože musí pracovať nielen na sebe, ale aj na rastúcom plode.
Spočiatku tehotenstva sa môže vyskytnúť častejšie močenie, čo môže mať za dôsledok až samovoľný únik moču či pocit naliehavého močenia.
Ide pomerne o bežnú vec, pretože rastúci plod vyvíja tlak na močový mechúr matky, čo vyvoláva nutkanie na močenie.
5. Pitný režim
Nadmerný príjem tekutín zapríčiňuje nielen časté močenie či močenie veľkého množstva moču, ale aj naliehavé močenie.
Obyčajne by sme mali vypiť 3 litre denne, z čoho vylúčime dva litre moču. Ak toho vypijeme viac, dostaví sa pocit, kedy je nevyhnutné vymočiť sa.
Naliehavejší pocit je pri pití nápojov, ktoré majú močopudné účinky. Sú to napríklad čaj, káva, pivo a sladké nápoje. Vtedy organizmus nedokáže spracovať niektoré zložky nápoja, a preto sa ich zbaví vylučovaním.
6. Lieky
Lieky sú známe nielen svojím prospešným účinkom na organizmu, ale aj vedľajšími účinkami. Jedným z nich môže byť práve aj naliehavé močenie.
Najčastejšie ide o lieky na srdce, cirhózu pečene a zvýšený krvný tlak. Nejde však o nič vážne, pretože lieky pomáhajú organizmu, aby vylučovalo škodlivé a odpadové látky z tela von.
Zväčša sa táto naliehavosť objavuje niekoľko minút až hodín po užití lieku.
7. Porucha nervovej sústavy
Nervová sústava ovláda celé telo, a preto ani netreba vysvetľovať, prečo pri jej poruche trpia iné časti tela.
Naliehavé močenie sa objavuje pri poruche v oblasti miechy, kedy zvýšený tonus v močovom centre vedie k pocitu náhlej potreby.
Avšak nezáleží na tom, koľko moču sa práve nachádza v močovom mechúre. Preto ide aj o falošný pocit.
8. Močové kamene
Močové kamene vznikajú v močových cestách (typicky v močovodoch a v panvičke) z niektorých odpadových látok vylučovaných telom. Ide o veľmi nepríjemnú a bolestivú chorobu, ktorú netreba podceniť, pretože časom sa môžu tieto bolesti zvýrazniť.
Komplikácie močových kameňov sú početné a niektoré závažné. Medzi závažné patrí porucha odtoku moču, pretože môže byť upchatá nejaká časť močového traktu práve močovým kameňom.
Čo sa týka naliehavého močenia, skôr sa objavuje znížený prietok moču, no prípadné uvoľnenie kamienka z močových ciest môže viesť aj k náhlej potrebe.
Diagnostika
Presnú diagnózu určí lekár na základe vyšetrenia moču alebo krvi a prípadných ďalších príznakov, vďaka ktorým môže uviesť podozrenie na niektoré z ochorení.
Preto môžu byť potrebné aj iné vyšetrenia, ako je ultrazvuk, cystoskopia či RTG brucha.
Ako liečiť naliehavé močenie
Liečba primárnej príčiny bude aj riešením vášho problému s naliehavým močením. Preto niekedy postačí aj zmena pitného režimu alebo vysadenie lieku.
V prípadoch že ide o chorobu, bude už liečba zložitejšia a dlhšia.
Pri zápalových a infekčných ochoreniach budete užívať lieky, ako sú antibiotiká alebo protizápalové lieky.
Prípadná inkontinencia moču alebo strata kontroly nad močovým mechúrom sa rieši liekmi, ktoré kontrolujú svalové kŕče v močovom mechúre.
Viac o prípadnej liečbe sa dozviete buď priamo u lekára, alebo v článkoch, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.
Kedy navštíviť lekára
Naliehavé močenie nie je príznak, ktorý by ohrozoval váš život, no dokáže zhoršiť kvalitu života.
Preto keď sa objavuje bez zjavnej príčiny niekoľko dní, navštívte lekára, pretože môže ísť aj o závažnú chorobu.
Použité zdroje: základné zdroje textu