Mastná pokožka

mastná pokožkaMastná pokožka trápi množstvo ľudí od žien, detí či mužov, no len malá skupina ľudí si dokáže uvedomiť, že aj mastná pokožka môže byť príznak nejakého závažnejšieho ochorenia. Na pokožku pôsobí množstvo negatívnych vonkajších faktorov ako napríklad chemikálie, úroveň hygieny alebo zlá životospráva. Dôvodom mastnej pokožky môže byť obezita alebo napríklad hormonálne zmeny. 

Mastná pokožka na tvári je predovšetkým typická pre dospievajúcich jedincov, keďže je spojená s vyššou aktivitou hormónov, ktoré môžu mať za následok práve tento stav. Mastná pokožka je typická svojimi rozšírenými pórmi a leskne sa.

Dôvodom lesku je veľké množstvo mazových žliaz, ktoré sa vyskytujú najčastejšie v oblasti čela, nosa a brady.

Príčiny mastnej pokožky:


1. Lupiny

S lupinami sa stretol už takmer každý človek, no nikdy by mu nenapadlo, že môže ísť o nejaké závažnejšie ochorenie ako len o bežné lupiny spôsobené nevhodným šampónom.

Lupiny nemusia byť len vo vlasoch, ale môžu byť napríklad aj na obočí. Ide o postupné odlupovanie suchej kože. Tento nepríjemný estetický stav však môže indikovať ochorenia.

Lupiny sú predovšetkým estetickým problémom, ktorému sa chce každý vyhnúť. Môžu byť spôsobené nedostatočným množstvom minerálov, vitamínov B, selénu alebo zinku.

Zväčša však ide o používanie nevhodných kozmetických prípravkov, príliš častým umývaním vlasov alebo častým farbením vlasov.

2. Obezita

Obezita patrí medzi najčastejšie civilizačné ochorenia na svete a postihuje ľudí vo všetkých vekových kategóriach od malých detí až po starých ľudí bez ohľadu na pohlavie.

Obezita je spôsobená nadmerným ukladaním tuku, čo obvykle spôsobuje vyšší príjem kalórií ako je ich výdaj.

Obezita je stanovená podľa špeciálneho indexu BMI (z anglického body mass index), v ktorom sa podľa vzorca, ktorý obsahuje vašu výšku v centimetroch a váhu v kilogramoch zistí vaše BMI. Pokiaľ hodnota BMI prekročí hranicu 30, tak už nejde o nadváhu, ale o obezitu.

Obezita je častým sprievodným javom aj psychických problémov ako je napríklad depresia. Pri depresii sa množstvo ľudí prejedá a vďaka zvýšenému príjmu potravy chcú uniknúť svojim problémom.

Obezita však môže mať množstvo stupňov a foriem –  od tých ľahších až po extrémne, ktoré môžu skončiť dokonca smrťou.

3. Hypertyreóza

Hypertyreóza je endokrinné ochorenie, ktoré vzniká pri zvýšenej produkcii hormónu tyroxín a trijódtyrodín, ktoré sú produkované štítnou žľazou.

Ochorenie vplýva predovšetkým na metabolizmus – metabolizmus je značne zrýchlený a toto ochorenie postihuje častejšie ženy ako mužov.

Príčin vzniku tohto ochorenia je hneď viacero. Tou najrozšírenejšou je ochorenie známe ako Gravesova – Basedovowa choroba, ktorá postihuje predovšetkým mladých ľudí.

U starších ľudí sú to zas ochorenia známe ako toxický adenóm či toxická struma. Príčinou však môže byť aj zápal štítnej žľazy. 

Diagnostika

Diagnostika mastnej pokožky zväčša nie je potrebná, keďže je na prvý pohľad jasné, že máme mastnú pokožku. Diagnostika začína až vtedy, keď máme podozrenie na hormonálne zmeny, konkrétne hypertyreózu.

Hypertyreóza sa vyznačuje predovšetkým búšením srdca, zvýšeným metabolizmom, potením či únavou.

Medzi diagnostické metódy patrí predovšetkým odber krvi, ale taktiež sa v niektorých prípadoch môže využívať CT vyšetrenie, scintigrafia či RTG vyšetrenie.

Ako liečiť mastnú pokožku

Mastná pokožka trápi množstvo ľudí a nie je práve najestetickejšou záležitosťou nášho tela. Liečba by mala začať zmenou životosprávy – zvýšeným príjmom zeleniny a ovocia, obmedzeným fajčením či alkoholom.

Taktiež veľmi účinná môže byť zmena kozmetiky, ktorú sme doteraz využívali.

Pri diagnostikovaní hypertyreózy sa toto ochorenie môže sčasti vyriešiť chirurgicky a to odstránením časti alebo celej štítnej žľazy. Napriek chirurgickému zákroku sa pri hypertyreóze nevyhneme užívaniu liekov.

Kedy navštíviť lekára

Lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ nás mastná pokožka veľmi znepokojuje a preto by sme sa mali poradiť s dermatológom, aby mohol vylúčiť iné ochorenia.

Pokiaľ nás popri tomto nepríjemnom stave trápia aj iné príznaky ako napríklad búšenie srdca alebo zvýšený metabolizmus, tak v takom prípade by sme určite návštevu lekára nemali odkladať.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button