Zanacodar

ZanacodarZanacodar [zanakodar] je liek, ktorý patrí do známej skupiny sartany a sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina telmisartan.

Princíp lieku Zanacodar


Telmisartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Tento liek môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčanie predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka preparátu Zanacodar u dospelého človeka pohybuje od 40 do 80 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Okrem toho existuje aj preparát Zanacodar Combi, ktorý okrem telmisartanu obsahuje hydrochlorotiazid (diuretikum), ktorý zvyšuje silu preparátu.

Ak pacient zabudne užiť dávku, mal by ju užiť ihneď ako si na ňu spomenie a potom pokračovať v užívaní ako predtým.

Nie je vhodné užívať dvojnásobnú dávku, aby sa nahradila vynechaná dávka.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky kombinácia s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliemiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. anémiatrombocytopénia, eozinofília, precitlivenosť, anafylaktická reakcia, depresia, nespavosť, úzkosť, synkopa, porucha videnia, vertigo, tachykardia, hypotenzia, dyspnoe, bolesť brucha, hnačka, dyspepsia, flatulencia, zvracanie, žalúdočné ťažkosti, sucho v ústach, poruchy pečene, hyperhydróza, pruritus, vyrážka, myalgia, bolesť chrbta (napr. ischias), svalové kŕče, poškodenie obličiek vrátane akútneho zlyhania obličiek, bolesť na hrudníku, asténia (slabosť).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button