Yasnal

YasnalYasnal je liek využívaný v terapii Alzheimerovej choroby a patrí do skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy. Jeho účinnou látkou je zlúčenina donepezil.

Princíp lieku Yasnal


Donepezil dokáže zablokovať enzým acetylcholínesterázu, ktorý rozkladá zlúčeninu acetylcholín.

Acetylcholín patrí medzi neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúci vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu množstva acetylcholínu v mozgovom tkanive, čo má mať efekt proti prejavom Alzheimerovej choroby.

Využitie

Yasnal sa využíva na liečbu stredne ťažkých a ťažkých foriem Alzheimerovej demencie. Od preparátu nemožno samozrejme očakávať zázraky, ale podľa všetkého dokáže o niečo spomaliť a zmierniť priebeh choroby.

Podávanie

Yasnal sa má používať iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov.

Bežná úvodná dávka dospelého človeka je 5 miligramov denne s následným zvýšením na 10 miligramov.

Okrem klasických tabliet sú vyrábané aj tablety rozpustné v ústach. Yasnal sa nesmie užívať v kombinácii s alkoholom, pretože alkohol môže zmeniť jeho účinok.

Alzheimerova choroba môže zhoršiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje a pacient nesmie vykonávať tieto činnosti, pokiaľ lekár nepovie, že je to bezpečné.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Závažné vedľajšie účinky: horúčka so stuhnutím svalov, potením alebo zníženou hladinou vedomia (porucha nazývaná „Neuroleptický malígny syndróm“), svalová slabosť, citlivosť alebo bolesť, najmä ak sa vyskytujú súčasne, pocit choroby, vysoká teplota alebo tmavý moč, poškodenie pečene (napr. hepatitída), žalúdočný alebo dvanástnikový vred, krvácanie do žalúdka alebo čriev, záchvaty (epileptické) alebo kŕče.

Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. hnačka, pocit nevoľnosti a nevoľnosť, bolesti hlavy.

Časté vedľajšie účinky sú napr. svalové kŕče, únava, nespavosť, prechladnutie, nechutenstvo, halucinácie (videnie a počutie vecí, ktoré tam v skutočnosti nie sú), nezvyčajné sny vrátane nočných môr, nepokoj, agresívne správanie, mdloby, závrat, nepríjemný pocit v žalúdku, vyrážka, svrbenie, nekontrolovaný únik moču, bolesť, úrazy (pacienti môžu byť náchylnejší k pádom a náhodnému zraneniu).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button