Xtandi

XtandiXtandi je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých foriem rakoviny prostaty. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je enzalutamid.


Princíp lieku Xtandi

Enzalutamid je veľmi silný inhibítor, ktorý znemožňuje aktivitu hormónov, ktoré sa nazývajú androgény (napríklad testosterón). Znemožnením aktivity androgénov zastaví rast a delenie rakovinových buniek prostaty.

Využitie

Xtandi sa používa u dospelých mužov na liečbu rakoviny prostaty, ktorá sa rozšírila do ďalších častí tela. O presnej indikácii však rozhoduje výhradne urológ.

Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a tak je určite vhodné nepodceniť toto ochorenie.

Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti panvy pod močovým mechúrom a anatomicky veľmi blízko k stene konečníka. Prostatou prechádza močová trubica z močového mechúra smerom k penisu. Choroba sa prejavuje ako nočné močenie, prerušované močenie, krv v moči, pálenie a rezanie pri močení, zastavenie moču, porucha odtoku moču, ale aj nočné potenie, únava, bolesti kostí či zvýšená teplota.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Xtandi sa vyrába vo forme tabliet o sile 40 a 80 mg, ale aj makkých kapsúl o sile 40 miligramov a bežná dávkou pre dospelého muža sú 4 tablety (160 mg) denne podané naraz. U ľudí s chorou pečeňou sa niekedy dávka znižuje.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Bio a Raw potraviny

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže najčastejšie spôsobiť únavu, bolesť hlavy, návaly horúčavyvysoký krvný tlak, ale aj tráviace ťažkosti, úzkosťcitlivosť  a zväčšenie prsníkov, svalovú slabosť, vyrážky, stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie a nechutenstvo.

Vzácnejšie sa popísali závažnejšie alergické reakcie, poškodenie funkcie pečene a zmeny v krvnom obraze. Kvôli silnému pôsobeniu na hormonálny systém organizmu môže dôjsť k zmenám účinnosti radu súčasne podávaných liekov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Xtandi nie je určený pre deti mladšie ako 18 rokov a ženy. Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.