Xtandi

XtandiXtandi je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých foriem rakoviny prostaty. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je enzalutamid.

Princíp lieku Xtandi


Enzalutamid je veľmi silný inhibítor, ktorý znemožňuje aktivitu hormónov, ktoré sa nazývajú androgény (napríklad testosterón).

Znemožnením aktivity androgénov zastaví rast a delenie rakovinových buniek prostaty.

Využitie

Xtandi sa používa u dospelých mužov na liečbu rakoviny prostaty, ktorá sa rozšírila do ďalších častí tela. O presnej indikácii však rozhoduje výhradne urológ.

Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a tak je určite vhodné nepodceniť toto ochorenie.

Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti panvy pod močovým mechúrom a anatomicky veľmi blízko k stene konečníka.

Prostatou prechádza močová trubica z močového mechúra smerom k penisu. Choroba sa prejavuje ako nočné močenie, prerušované močenie, krv v moči, pálenie a rezanie pri močení, zastavenie moču, porucha odtoku moču, ale aj nočné potenie, únava, bolesti kostí či zvýšená teplota.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Xtandi sa vyrába vo forme tabliet o sile 40 a 80 mg, ale aj makkých kapsúl o sile 40 miligramov a bežná dávkou pre dospelého muža sú 4 tablety (160 mg) denne podané naraz.

U ľudí s chorou pečeňou sa niekedy dávka znižuje.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže najčastejšie spôsobiť únavu, bolesť hlavy, návaly horúčavyvysoký krvný tlak, ale aj tráviace ťažkosti, úzkosťcitlivosť  a zväčšenie prsníkov, svalovú slabosť, vyrážky, stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie a nechutenstvo.

Vzácnejšie sa popísali závažnejšie alergické reakcie, poškodenie funkcie pečene a zmeny v krvnom obraze. Kvôli silnému pôsobeniu na hormonálny systém organizmu môže dôjsť k zmenám účinnosti radu súčasne podávaných liekov.

Xtandi nie je určený pre deti mladšie ako 18 rokov a ženy. Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button