Velaxin

VelaxinVelaxin je liek, ktorý sa používa na liečbu depresií a úzkostných porúch. Patrí do skupiny antidepresíva a jeho účinnou látkou je venlafaxín.

Princíp lieku Velaxin


Liek patrí medzi inhibítory spätného vychytávania sérotonínu a norepinefrínu (SNRI). Táto skupina liekov sa používa na liečbu depresií a iných stavov ako sú napr. úzkostné poruchy.

Predpokladá sa, že ľudia, ktorí sú depresívni alebo úzkostní, majú nižšie hladiny sérotonínu a noradrenalínu v mozgu.

Nevie sa presne, ako funguje, ale pomáha zvyšovať hladiny sérotonínu a noradrenalínu v mozgu, čo vedie k zlepšeniu nálady.

Využitie

Velaxin sa používa na liečbu porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco a nenarúša intelekt liečeného.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Velaxin sa vyrába vo forme tabliet.

Odporúčaná začiatočná dávka pre dospelých pacientov je 75 mg denne v rozdelených dávkach, dvakrát alebo trikrát denne.

Lekár môže postupne zvyšovať dávku až na maximálnu dávku 375 mg na deň. Liek sa odporúča užívať približne v rovnakom čase každý deň s jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Velaxin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek patrí k moderným antidepresívam, ktorých nežiaduce účinky nie sú síce tak časté, ale napriek tomu ich môže byť celá rada.

Medzi najčastejšie patria závratybolesť hlavynevoľnosťsucho v ústach a potenie (vrátane nočného potenia).

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť nechutenstvozmätenosť, znížené libido, nervozitu, nespavosť alebo ospalosťporuchy videniazvonenie v ušiachbúšenie srdcazvýšený krvný tlak, návaly teplavracanie, zápchu, hnačku, slabosť, únavu, zimnicu, zvýšenú hladinu cholesterolu a iné. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú vyrážkasvrbenie kožeopuchyžihľavka alebo dýchavičnosť.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Preto sa neodporúča náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Liečba nie je určená pre pacientov mladších ako 18 rokov. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button