Vasopirin

VasopirinVasopirin je liek, ktorý sa používa na riedenie krvi. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou zložkou je kyselina acetylsalicylová.

Princíp lieku Vasopirin


Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.

V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Využitie

V dávkach, v ktorých liek väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi.

Z toho dôvodu sa podáva na ischemické choroby srdca ako prevencia infarktu a mozgových príhod

Je využívaný aj u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín alebo pri nestabilnej angíne pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosť ochorenia. Vasopirin sa vyrába v podobe tabliet o sile 100 mg.

Pri prevencií srdcových infarktov, srdcovocievnych problémov alebo tvorby krvných zrazenín je odporúčaná dávka 75-150 mg jedenkrát denne.

Pri prevencii mozgových porážok je odporúčaná dávka 75-300 mg jedenkrát denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Lieku je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky Vasopirinu patria tráviace ťažkosti (bolesti žalúdka, nevoľnosť, vracaniehnačka, krvácanie do tráviacej sústavy).

Liek taktiež zvyšuje riziko krvácavých stavoch. To sa môže u pacienta prejaviť  čiernou stolicouktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania.

Liek môže spôsobiť u citlivejších pacientov alergické reakie, ktoré sa prejavia kožnými poruchami (vyrážka, žihľavkasvrbenie celého tela, náhly opuch okolo očí).

Pri trvalom užívaní tohto lieku ľahko rastie riziko mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.

Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Vasopirinu veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).

Vasopirin nesmú užívať pacienti, ktorí majú astmatický záchvatangioedémvredy v žalúdku alebo tenkom črevezávažné problémy s pečeňou, s obličkami alebo problém, že sa správne nezráža krv.

Kombinácia lieku s metotrexátom nie je vhodná. Liek nie je vhodný pre ženy počas tehotenstva, najmä 2. a 3. trimester.

Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom pod 16 rokov, lebo im hrozí riziko vznik Reyovho syndrómu.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button