Vyliec.sk > Liek > Urapidil

Urapidil

UrapidilUrapidil patrí medzi lieky na vysoký tlak. Nie je až tak často predpísaný, ale v kombináciách s inými liekmi ho napriek tomu občas nachádzame. Účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina urapidil.


Princíp lieku Urapidil

Urapidil pôsobí na krvné cievy a na centrálny nervový systém (preto sa táto látka radí medzi tzv. centrálne pôsobiace antihypertenzíva). Tento kombinovaný účinok má efekt na roztiahnutie krvných ciev a pokles krvného tlaku.

Využitie

Liek podávame v tabletovej forme ako pomocný liek na vysoký tlak. Hodí sa do kombinácie s inými liekmi, pokiaľ je ich efekt nedostatočný, väčšinou ho však nenasadzujeme ako liek prvej voľby.

Podávanie

Daný preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 30 a 60 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je tableta 2x denne. Liek by sa nemal užívať bez odporúčania lekára. Nemala by sa užívať dvojnásobná dávka, aby sa nahradila vynechaná dávka.

Alkohol môže zvýšiť účinok lieku. Pacientka by nemala užívať Urapidil, ak je tehotná alebo ak dojčí. Užívanie preparátu, môže ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Toto môže nastať predovšetkým na začiatku liečby, alebo pri zmene liečby; ak pacient požíva alkohol počas užívania.

Nevýhody

Tento liek môže vyvolať nežiaduce účinky ako je pocit sucha v ústach, bolesť hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť, nevoľnosť, točenie hlavy, závrat a pod. Podobne ako ostatné antihypertenzíva môže aj Ebrantil spôsobiť príliš veľký pokles tlaku.

Menej časté vedľajšie účinky: búšenie srdca, zrýchlený alebo spomalený srdcový rytmus (tachykardia; bradykardia), pocit tlaku alebo bolesti na hrudníku (podobný angíne pektoris), zvracanie, hnačka, sucho v ústach, únava, poruchy spánku, potenie, pokles krvného tlaku pri zmene polohy (ortostatická dysregulácia).

Zriedkavé vedľajšie účinky: predĺžená erekcia (priapizmus), alergické reakcie (svrbenie, sčervenenie kože, vyrážka), upchatie nosa.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky: zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia), nahromadenie tekutiny v tkanive (opuch), nepokoj, zvýšené nutkanie na močenie alebo zvýšený únik moču, nezvyčajné výsledky funkčného testu pečene (vrátane nárastu špecifických enzýmov pečene).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.