Vyliec.sk > Liek > Tovanor Breezhaler

Tovanor Breezhaler

Tovanor BreezhalerTovanor Breezhaler je liek ktorý sa používa na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Patrí do skupiny bronchodilatanciá a jeho účinnou látkou je glykopyrónium.


Princíp lieku Tovanor Breezhaler

Glykopyrónium pôsobí na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňuje ju, čím sa priedušky rozšíria. Rozšírením priedušiek sa zlepšuje dýchanie.

Využitie

Používa sa na uľahčenie dýchania u dospelých pacientov, ktorí majú ťažkosti s dýchaním v dôsledku ochorenia pľúc nazývaného chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Pri akútnom zhoršení choroby dávame však prednosť skôr iným preparátom.

CHOCHP je relatívne rozšírená choroba a jej charakteristika do značnej miery vychádza z jej názvu. Ide o dlhodobé ochorenie, ktoré spočíva v zužovaní a upchávaní (obštrukcí) pľúcnych priedušiek.

Hlavným a v podstate aj jediným významným rizikovým faktorom je fajčenie. K tomu môžu prispievať niektoré genetické predpoklady (napríklad nedostatok alfa-1-antitrypsínu), časté ochorenia zápalom pľúc a práce v prostredí so škodlivými dráždivými plynmi.

Podávanie

Tovanor Breezhaler sa má podávať iba podľa presného doporučenia lekára. Preparát sa vyrába v podobe kapsúl, ktorých obsah (biely prášok) sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora, ktorý je súčasťou balenia. Bežná dávka pre dospelého človeka je inhalácia obsahu jednej kapsuly denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže vyvolať rôzne vedľajšie účinky, no medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (hnačka, bolesť brucha), nespavosť, sucho v ústach, upchatý nos, kýchanie a bolesť hrdla. Niekedy môže liek vyvolať búšenie srdcabolesti hlavy.

U ľudí so zeleným zákalom nemožno vylúčiť zhoršenie ťažkostí. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako vyrážky, svrbenie, žihľavka, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, závraty, zriedkavejšie aj angioedém.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tovanor Breezhaler nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.