Tintaros

TintarosTintaros je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého cholesterolu. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou látkou je rosuvastatín.

Princíp lieku Tintaros


Rosuvastatín je tzv. statín. Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

V krvi sa nachádzajú rôzne typy cholesterolu – “zlý” cholesterol (LDL-C) a “dobrý” cholesterol (HDL-C). Tento liek redukuje množstvo “zlého” cholesterolu a zvyšuje množstvo “dobrého” cholesterolu.

Využitie

Tintaros je najviac podávaný na liečbu vysokého cholesterolu.

Ak sa nelieči vysoký cholesterol, môžu sa v stenách ciev usadzovať tuky a spôsobiť ich zúženie.

Tieto zúžené cievy sa niekedy môžu upchať, čím sa zastaví prietok krvi do srdca alebo mozgu a dôjde k srdcovému infarktu alebo mŕtvici.

Znížením hladiny cholesterolu v krvi sa môže znížiť riziko týchto chorôb. Preto jeho využitie nájdeme aj u pacientov s ochorením srdca, s anginou pectoris, u pacientov po infarktoch a mozgových príhodách alebo u chorých s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Tintaros sa vyrába vo forme tabliet o sile 5-40 miligramov.

Najčastejšie používaná dávka pre dospelého človeka je 10-20 miligramov denne, ale začína sa 10 mg. Maximálna denná dávka je 40 mg.

Najčastejšie používaná dávka pre deti od 10 do 17 rokov je 5-10 miligramov denne, ale začína sa 5 mg.

Maximálna denná dávka je 20 mg. Okrem toho s liečbou týmto liekom je vhodné dodržiavať diétu a program cvičení, ktorú doktor pacientovi nariadil.

Aj keď máte hladinu cholesterolu na správnej úrovni, musíte v užívaní rosuvastatínu pokračovať, pretože bráni opätovnému zvýšeniu tejto hladiny.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Tintaros môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavybolesti bruchazápcha, nevoľnosť, slabosť, závraty, ale aj zvýšenie množstva bielkoviny v moči (najmä pri vysokej dávke – 40 mg) alebo diabetes.

Menej často môže liek spôsobiť vyrážkysvrbenie kože alebo iné kožné reakcie.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťťažkosti s prehĺtanímopuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla a závažné svrbenie kože so vznikom pupienkov.

Liek môže spôsobiť aj zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ochorenie pečenezávažné problémy s obličkami a opakované alebo nevysvetliteľné bolesti svalov.

Okrem toho liečba nie je určená pre pacientov mladších ako 10 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Kombinácia s cyklosporínom (používaný napríklad po transplantácii orgánov) je neprípustná.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button