Smoquit
Smoquit je prípravok, ktorý sa využíva pri odvykaní od fajčenia. Patrí do skupiny vária a jeho účinnou zložkou je nikotín.
Princíp prípravku Smoquit
Nikotín je prítomný aj v cigaretách a je dôležitým faktorom vytvorenie závislosti na fajčení.
Ak nikotín dodávame takto umelo, zníži sa chuť na fajčenie cigariet.
Liek slúži ako podporný liek na prekonanie dočasnej abstinenčnej fázy fajčenia alebo k jednoduchšiemu zníženiu počtu vyfajčených cigariet u fajčiarov, ktorí nemôžu alebo nechcú prestať fajčiť.
Využitie
Smoquit je určený na zníženie chuti na cigaretu a na zmiernenie abstinenčných príznakov. To uľahčuje odvykanie od fajčenia tých ľudí, ktorí sú motivovaní prestať fajčiť.
Pokiaľ človek prestane fajčiť a jeho telo už nedostáva nikotín vstrebaný z tabaku, môže pociťovať nepríjemné pocity – abstinenčné príznaky.
Pomocou lieku Smoquit môže týmto príznakom predísť, prípadne nepríjemné pocity zmierniť.
Podávanie
Smoquit sa vyrába v podobe ochutených žuvačiek o sile 2 a 4 miligramy.
U dospelého človeka sa odporúča 8-12 žuvačiek denne. Vždy je nutné starostlivo preštudovať príbalové letáky, prípadne vopred konzultovať s lekárom a riadiť sa maximálnou odporúčanou dávkou.
Denne sa nemá použiť viac ako 24 liečivých žuvačiek. Pravidelné užívanie liečivých žuvačiek počas viac ako 12 mesiacov sa neodporúča.
Je dostupný bez lekárskeho predpisu.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky Smoquitu patria bolesti hlavy, tráviace ťažkosti (nevoľnosť), čkanie, bolesti žuvacích svalov, podráždenie v ústach a pažeráku.
Okrem toho môže niekedy spôsobiť aj závraty, vracanie, búšenie srdca, začervenanie pokožky alebo žihľavku.
Taktiež sa pacient môže predávkovať nikotínom, ktoré sa prejavuje rovnako ako pri akútnej otrave nikotínom, čiže ako nevoľnosť, zvýšené slinenie, bolesti brucha, hnačka, potenie, bolesti hlavy, závraty, poruchy sluchu a výrazný pocit slabosti.
Po veľmi vysokých dávkach môžu byť tieto príznaky nasledované znížením krvného tlaku, slabým a nepravidelným pulzom, dýchacími ťažkosťami, vyčerpanosťou, zlyhaním krvného obehu a celkovými kŕčmi.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergické reakcie, ktorá sa prejavuje ako opuch kože a slizníc.
Použité zdroje: základné zdroje textu