Skudex

SkudexSkudex je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu bolesti. Patrí do skupiny analgetiká – anodyná a jeho účinnými látkami sú dexketoprofén a tramadol.


Princíp lieku Skudex

Kombinuje sa účinok oboch látok. Dexketoprofén vďaka blokovaniu enzýmu cyklooxygenázy pomerne účinne tlmí zápalové procesy, ľahko znižuje zvýšenú teplotu a predovšetkým tlmí bolesť.

Tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém a tlmí vnímanie bolesti. Hoci dexketoprofén nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Využitie

Skudex je určený na liečbu stredne silnej až veľmi silnej bolesti. Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochoreniach chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy. Jeho využitie nájdeme aj pri liečbe bolestí pri pásovom opare alebo pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Skudex sa vyrába v podobe tabliet o sile 75/25 miligramov (75 miligramov tramadolu a 25 miligramov dexketoprofénu). Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta pri akútnych ťažkostiach s denným maximom troch tabliet. Užívanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.

Tableta sa prehltne a zapije vodou. Užívanie počas jedla spomaľuje účinok, a preto sa odporúča užívať tabletu 30 minút pred jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Skudex môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tramadol vyvoláva tráviace problémy (nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha a vracanie), bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Dexketoprofén môže spôsobiť taktiež tráviace ťažkosti (nevoľnosť, pálenie záhy a niekedy aj vracanie). Pri dlhodobejšom užívaní sa zvyšuje riziko žalúdočných vredov a krvácania do tráviaceho traktu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú astmu, žalúdočný vred, krvácanie do žalúdka alebo črievchronické zažívacie ťažkosti (napr. poruchy trávenia, pálenie záhy), ochorenie čriev s chronickým zápalom (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), závažné zlyhanie srdca, závažné problémy s obličkami alebo s pečeňou, nadmerné krvácanie alebo poruchy zrážania krvi, dehydratáciu organizmu, akútnu otravu alkoholomepilepsiu alebo dýchacie ťažkosti.

Skudex nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.