Simvastatin
Simvastatin je liek radiaci sa do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.
Princíp lieku Simvastatin
Účinnou látkou preparátu je zlúčenina rovnakého názvu – simvastatín.
Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.
Použitie
Použitie je veľmi široké. Liek podávame nielen pri vysokom cholesterole, ale aj pacientom s ochorením srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.
Podávanie
Počas užívania lieku je nutné, aby pacient pokračoval v dodržiavaní diéty znižujúcej hladinu cholesterolu.
Preparát je vhodné užívať večer. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla. Zvyčajná počiatočná denná dávka je denne jedna tableta o sile 10 mg, 20 mg alebo v niektorých prípadoch 40 mg.
Lekár môže upraviť dávku najskôr po 4 týždňoch a najviac na 80 mg denne. Nie je vhodné užívať viac ako 80 mg denne.
Pre deti (vo veku 10 ‑ 17 rokov) sa zvyčajne odporúča počiatočná dávka 10 mg denne užívaná večer. Najvyššia odporúčaná dávka je 40 mg denne. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Neočakáva sa, že daný liek naruší schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Pri vedení vozidla alebo obsluhe strojov však treba vziať do úvahy, že u niektorých ľudí sa po jeho užití vyskytujú závraty.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Simvastatin môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Simvastatín môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.
Z toho dôvodu by po nasadení simvastatínu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.
Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetrenie kreatínkinázy ihneď.
Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí napr. opuch tváre, jazyka a hrdla, ktorý môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním, vyrážku spojenú so slabosťou končatín a krčných svalov, bolesť alebo zápal kĺbov, zápal ciev, nezvyčajnú tvorbu krvných podliatin, kožné vyrážky a opuch, žihľavku, citlivosť pokožky na slnko, horúčku, návaly tepla, dýchavičnosť a celkovú nepohodu, ochorenie s prejavmi podobnými lupusu (vrátane vyrážky, porúch kĺbov a účinkov na krvinky).
Použité zdroje: základné zdroje textu