Sabril

SabrilSabril je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu epilepsie. Patrí do skupiny antiepileptiká a jeho účinnou zložkou je vigabatrin.

Princíp lieku Sabril


Vigabatrin zvyšuje v mozgu hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, čo je označenie pre látku na vysielanie signálov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Vigabatrín posilní účinok GABA a tým znižuje tendenciu k vzniku epileptických záchvatov.

Využitie

Sabril sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov.

Väčšinou sa užíva v kombinácii s ďalšími antiepileptikami. Navyše nejde o liek prvej voľby a skôr sa podáva tam, kde bežnejšie lieky nemajú dostatočne uspokojivý efekt.

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä opakovanými záchvatmi. Taktiež jeho príznaky zahŕňajú aj bezvedomie, halucinácie, kŕče svalov, svalovú slabosť, ochrnutie svalstva, auru a brnenie nôh alebo rúk.

Toto ochorenie rozhodne netreba podceniť, ale naopak ho liečiť.

Podávanie

Pacient sa musí vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára a bez jeho vedomia nesmie liek užívať. Sabril existuje vo forme tabliet o sile 500 miligramov. Obvyklá úvodná dávka pre dospelých je 1 g (2 tablety) denne.

Lekár však môže zvýšiť alebo znížiť dávku podľa pacientovej odpovede na liečbu, no obvyklá udržiavacia denná dávka pre dospelých je 2 až 3 g (4 až 6 tabliet).

Dávka nad 3 g na deň sa užíva iba vo výnimočných prípadoch.

Tableta sa zakaždým prehltne a zapije sa dostatočným množstvom vody. Liek sa môže užívať pred jedlom alebo po jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekárky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sabril môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek väčšinou nemáva závažné nežiaduce účinky, ale ťažkostí môže spôsobovať celý rad. Medzi najčastejšie patria bolesti kĺbov, únava a ospalosť.

Menej často môže spôsobovať tráviace problémy (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha), bolesť hlavy, zvýšenie telesnej hmotnosti, triašku, opuchy, nervozitu, ale aj depresiu.

Liek nie je určený pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Tento liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button