Remodulin

Remodulin je menej často podávaný liek, ktorý je určený niektorým kardiologickým pacientom. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina treprostinil.
Princíp lieku Remodulin
Treprostinil je synteticky vyrábaným derivátom prostacyklínu. Po aplikácii zlúčeniny dochádza k uvoľneniu svaloviny v pľúcnych tepnách, čo spôsobí zníženie krvného tlaku v pľúcnom riečisku.
Okrem toho treprostinil znižuje zhlukovanie krvných doštičiek.
Použitie
Remodulin je určený pre pacientov, ktorí trpia určitými formami pľúcnej hypertenzie.
Toto nebezpečné ochorenie je spojené so zvýšením krvného tlaku v pľúcnom riečisku a pri neliečenej pľúcnej hypertenzii dochádza postupne k rozvoju srdcového zlyhania.
Podávanie
Tento preparát sa musí podávať len podľa odporúčania predpisujúceho lekára, zvyčajne ide o kardiológa špecializujúceho sa na liečbu pľúcnej hypertenzie.
Liek sa vyrába v podobe roztoku ktorý sa aplikuje vo forme plynulej infúzie buď: subkutánne (pod kožu) cez malú hadičku (kanyla), ktorá je umiestnená na bruchu alebo stehne, alebo intravenózne cez hadičku (katéter), ktorá sa zvyčajne umiestňuje do krku, hrude alebo slabín.
V oboch prípadoch sa Remodulin cez hadičku posúva pomocou prenosnej pumpy.
Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Remodulin môže vyvolať nízky krvný tlak so závratmi a mdlobami.
V týchto prípadoch nie je vhodné aby pacient viedol vozidlo alebo obsluhoval stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Remodulin môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Daný liek môže spôsobiť viacero nežiaducich účinkov a môže byť potenciálne nebezpečný pri kombinácii s niektorými inými liekmi, čo je ďalší dôvod, prečo je jeho podávanie viazané na skúsených kardiológov zaoberajúce sa problematikou pľúcnej hypertenzie.
Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. rozšírenie krvných ciev a sčervenanie kože, bolesť alebo citlivosť v mieste infúzie, zmena farby kože alebo tvorba modrín v okolí miesta infúzie, krvácanie, bolesť hlavy, kožné vyrážky, nutkanie na zvracanie, hnačka, bolesť čeľustí.
Časté vedľajšie účinky sú napr. závraty, malátnosť alebo mdloby spôsobené nízkym krvným tlakom, svrbenie alebo sčervenanie kože, opuch chodidiel, členkov, nôh alebo zadržanie tekutín, príhody krvácania, ako sú krvácanie z nosa, vykašliavanie krvi, krv v moči, krvácanie z ďasien, krv v stolici.
Použité zdroje: základné zdroje textu